Go to USC home page USC Logo OFFICE OF THE PROVOST
UNIVERSITY OF SOUTH CAROLINA

Provost Home

About the Provost Office

Calendar

Dean Reviews

Documents, Forms, and Reports

News & Announcements

Policies and Procedures

Programs and Initiatives


SACS Accreditation

Safety

Searches

Strategic Planning

University Ombudsman

 

CONTACT US:
102 Osborne Admin Building University of South Carolina
Columbia, SC 29208
Phone: (803) 777-2808
Fax: (803) 777-9502
provost@sc.edu 


FAQs & A to Z Index

USC THIS SITE
 
A to Z Index | Assessment | CTE | Faculty Manual | Outlook | University Policies

Faculty Committees 2000-2001

COMMITTEE ON ACADEMIC RESPONSIBILITY
Elected
James Carper, ChairEducation 2001
Sarah Gable School of Medicine Library 2001
Robert LawtherBiology 2002
Patricia McNeelyJournalism & Mass Communications 2002
Bruce FryerSpanish, Italian & Portuguese 2003
Appointed
Sandra McCloyGraduate Student
Corinna McLeod Graduate Student
Richard Blackwell Student
D William NortonStudent

COMMITTEE ON ADMISSIONS
Elected
Sandra Kelly Psychology 2001
Manton Matthews, Chair Engineering and Information Technology 2001
Elizabeth Dickey Journalism and Mass Communications 2002
Jean Ann Linney Psychology 2002
Allen Corbett The Darla Moore School of Business 2003
Appointed
Terry L. Davis, ex officio Admissions
Donald J. Greiner Office of the Provost
Jessica Kross History 2001
Ernest Wiggins Journalism and Mass Communications 2001
G. James Burns Transition Year 2002
Alonzo Johnson Religious Studies2003

UNIVERSITY ATHLETICS ADVISORY COMMITTEE
Elected
Peter Graham, Chair Sport Administration 2001
Saundra Schneider GINT 2001
Elaine Frank Public Health 2002
Rodney Roenfeldt The Darla Moore School of Business 2002
Harold Friedman Medicine 2003
William Mathias Criminal Justice 2003
Appointed
Susie VanHuss University foundations,NCAA/SEC Representative
Mike McGee Athletics
Dennis A. Pruitt Student andd Alumni Services
Laurie Massa Athletic Department
Arthur Bahnmuller (Sumter) Board of Trustees
Christopher Surfield Graduate Student
Tom Winslow Student
Stephanie Cox Student

BOARD OF GOVERNORS - FACULTY CLUB
Elected
Carol Flake Education 2001
Richard Conant, Chair Music 2001
Sally Boyd Continuing Education 2002
Cathy Pike Social Work 2002
James Bradley The Darla Moore School of Business 2003
Ben Franklin English 2003
Appointed
John Finan Business & Finance
Charles Jeffcoat Facilities Management
vacant Community member

BOOKSTORES COMMITTEE
Jeanne Garane, Chair French and Classics 2001
Terry Wolfer Social Work 2001
Gary Geer Libraries & Instructional Services2002
Sandra Tonnsen Education 2002
Robert Cannon Engineering and Information Technology2003
Jan Love GINT 2003
Graduate Student
Student

COMMITTEE ON CURRICULA AND COURSES
Elected
David Berube, Chair Theatre, Speech & Dance2001
G.B. Lane Music 2001
Kathy Graham Education 2002
Jeffery Persels French and Classics 2002
Michael Hodgson Geography 2003
Richard Zingmark Biological Sciences 2003
Appointed
Donald Greiner, ex officio Office of the Provost
Christine Borycki USC Sumter
April Bolin-Chan Student
Student

FACULTY ADVISORY COMMITTEE
Elected
Henry Price Journalism & Mass Communications2001
Robert Wilcox, Chair Law 2001
Daniel Feldman The Darla Moore School of Business2002
Michael Sutton Engineering 2002
Betty Glad GINT 2003
Thorne Compton Theatre, Speech and Dance2003
Jerry Odom, ex officio Provost

FACULTY-BOARD OF TRUSTEES LIAISON COMMITTEE
Elected
Faculty Senate, Chair Elect
Carolina Strobel, Chair Darla Moore School of BusinessFaculty Senate, Chair
Diana Rice USC Aiken Senior Campuses Rep
Jerald Wallulis Philosophy Faculty Welfare, Chair
Robert WilcoxLaw Faculty Advisory, Chair
Ellen Chamberlain USC Beaufort Chair, Reg Fac-Board of Trustees Liaison Committee

FACULTY BUDGET COMMITTEE
Jerry Odom, ex officio Provost
Martin McWilliams, Chair Law 2001
John Freeman Law 2002
Robert Leitch The Darla Moore School of Business 2003
Robert Wilcox Law Faculty Advisory, Chair
Henry Price Journalism & Mass CommunicationFaculty Advisory, Past Chair
Caroline Strobel Darla Moore School of Business Faculty Senate Chair
Jerald Wallulis PhilosophyFaculty Welfare, Chair
Caroline Eastman Engineering & Info Tech Faculty Welfare, Chair

FACULTY GRIEVANCE COMMITTEE
William Bearden Darla Moore School of Business 2001
Steven Hayes GINT 2001
Pat Hubbard, Chair Law 2002
Steven Lynn English 2002
Tom Borg Medicine 2003
John Richards Psychology 2003

FACULTY WELFARE COMMITTEE
David Adcock Medicine 2001
Jerald Wallulis, Chair Philosophy 2001
Dan Sabia GINT 2002
Sandra Wertz Art 2002
Philip Lacy Law 2003
David Willer Sociology 2003

COMMITTEE ON HONORARY DEGREES
Elected
Ken Shin Sociology 2001
Ann Dreher Theatre, Speech and Dance(2002
John Gandy Social Work 2002
Keith Davis Psychology 2003
George Rekers Medicine 2003
Appointed
Donald J. Greiner, Chair Office of the Provost
Funmi Olugbesan Student
Terrance Beeks Student
J. Richards McCrae Student

INTELLECTUAL PROPERTY COMMITTEE
Elected
Victor Giurgiutiu, Chair Engineering 2001
Ann Bartow Law 2001
Timir Datta Physics and Astronomy 2002
Stephen McNeill Engineering 2002
Michael Myrick Chemistry and Biochemistry 2003
Robert Oakman Engineering & Information Technology 2003
Appointed
Ardis M. Savory SPAR
Walter Parham General Counsel
Richard Cox Technology Transfer

COMMITTEE ON INSTRUCTIONAL DEVELOPMENT
Elected
Bruce Konkle Journalism and Mass Communications 2001
William Ruefle Criminal Justice 2001
Michael Welsh, Chair Education 2001
James Hightower Medicine 2002
Jamil Khan Engineering & Information Technology 2002
Cheryl Wissick Education 2002
Samuel Baker Public Health 2003
Kathy Evans Education 2003
Joann Morton Criminal Justice 2003
Donald J. Greiner, ex-officio Office of the Provost
Appointed
Ann Coker Public Health 2001
Ann Swafford Retailing 2002
Kathleen Kirasic Psychology 2002
Georgia Cowart Music 2003
Gail Wagner Anthropology 2003
Steven Campbell Graduate Student
Undergraduate Student

COMMITTEE ON LIBRARIES
Elected
Joan Donohue Darla Moore School of Business 2001
W.E. Sharp Geology 2001
Judith Alexander Nursing 2002
Kimberly McCabe Criminal Justice 2002
John Busowski Medicine 2003
Xiaomin Deng Engineering &Information Technology 2003
Appointed
Benjamin Franklin English 2001
David Bowden, Chair Continuing Education 2002
Dennis Nolan Law 2002
Kendrick Clements History 2003
George Terry, ex-officio Libraries & Information Systems

SCHOLASTIC STANDARDS AND PETITIONS COMMITTEE
Elected
Gary Reeves, Chair Darla Moore School of Business 2001
Wiebke Strehl Germanic, Slavic & Oriental 2001
Dennis Maulden Theatre, Speech and Dance 2002
Marja Warehime French and Classics 2002
William Liles The Darla Moore School of Business 2003
Terry Tirrito Social Work 2003
Appointed
Terry L. Davis, ex officio Admissions
Gail Stephens, ex officio Registrar's Office
Laurie Hammonds Student
Duc Tran Student

SENATE STEERING COMMITTEE
Jerome Odom, ex officio Provost
Carolina Strobel The Darla Moore School of BusinessFac Sen Chair
Fac Sen Past Chair
Sarah Wise Retailing Fac Sen Sec
Manton Matthews Engineering &Information Technology Admissions
Martin McWilliams Law Fac Budget
Peter Graham Sports Administration Athletics Adv
David Berube Theatre, Speech and Dance Cur and Cour
Robert Wilcox Law Fac Advisory
Jerald Wallulis Philosophy FacWelfare
Gary Reeves The Darla Moore School of Business Stds & Pet
Appointed
Gregory Adams Law
John Baynes Chemistry and Biochemistry

UNIVERSITY COMMITTEE ON TENURE AND PROMOTIONS
Elected
Constance Lane Music 2001
Robert Janiskee Geology 2001
George McNulty Mathematics 2001
James F. Flanagan Law 2001
Stephen Stancyk Biological Sciences 2001
John Baynes Chemistry and Biochemistry 2002
George Holmes Neropsychiatry & Behavioral Sci 2002
Patricia McNeely Journalism & Mass Communications2002
Judith Rink Physical Education 2002
Robert Williams (Fall 2000) Library & Information Science 2002
Ralph Mathisen (Spr 2001) History
Arlene Andrews Social Work 2003
Gordon Baylis Psychology 2003
Richard Hunt Microbiology and Immunology 2003
Daniel Littlefield History 2003
Lala Carr Steelman Sociology 2003
Appointed
David Cowart English 2001
Caroline Strobel Darla Moore School of Business 2001
Vincent Van Brunt Engineering 2001
Roger Amidon Health Administration 2002
Chaden Djalali Physics and Astronomy 2002
Richard Schulz Pharmacy 2002
William Jacoby Government and International Studies 2003
Scott E. Harrington The Darla Moore School of Business 2003
Huynh Huynh Education 2003

TENURE REVIEW BOARD
Elected
Ann Dreher Theatre, Speech and Dance 2001
Wolfgang Elfe Germanic, Slavic & Oriental 2001
George Holmes Medicine 2002
Dennis Nolan Law 2002
Don Jordan Hospitality, Retail and Sport Management 2003
Appointed
Laury Christie Music 2001
John Skvoretz Sociology 2002

RETURN TO TOP
USC LINKS: DIRECTORY MAP EVENTS VIP
SITE INFORMATION