Go to USC home page USC Logo OFFICE OF THE PROVOST
UNIVERSITY OF SOUTH CAROLINA

Provost Home

About the Provost Office

Calendar

Dean Reviews

Documents, Forms, and Reports

News & Announcements

Policies and Procedures

Programs and Initiatives


SACS Accreditation

Safety

Searches

Strategic Planning

University Ombudsman

 

CONTACT US:
102 Osborne Admin Building University of South Carolina
Columbia, SC 29208
Phone: (803) 777-2808
Fax: (803) 777-9502
provost@sc.edu 


FAQs & A to Z Index

USC THIS SITE
 
A to Z Index | Assessment | CTE | Faculty Manual | Outlook | University Policies
 

Faculty Committees 1997-1998

COMMITTEE ON ACADEMIC RESPONSIBILITY

Elected Kenneth Gaines, Chair Law (1999) Dorothy Disterheft English (1998) Pierce Liles Economics (1998) Mladen Milicevic Art (1999) Steven Wilson Medicine (2000) Appointed (Graduate Student) (Graduate Student) Hope Brown (Student) Brittany Doleac (Student)

COMMITTEE ON ADMISSIONS

Elected Mary Caldwell Journalism & Mass Communications(1998) S. Paul MacKenzie History (1998) Andrew Gowan Music (1999) Alan Waldman Biology (1999) Charles Wilbanks Theatre, Speech and Dance (2000) Appointed G. James Burns, Chair Provisional Year Program, CAPS Terry L. Davis, ex officio Admissions Patricia G. McNeely Journalism & Mass Communications Stephen McNeill Engineering Mary Ellen O'Leary Mathematics Donald J. Greiner Office of the Provost

UNIVERSITY ATHLETICS ADVISORY COMMITTEE

Elected Fred Medway, Chair Psychology (1998) Ann Dreher Theatre, Speech & Dance (1998) Erik Collins Journalism (1999) Roy Schwartzman Theatre, Speech and Dance (1999) John Bauer Music (2000) W. Lewis Burke Law (2000) Appointed Mike McGee Athletics Dennis A. Pruitt Student Affairs Susie VanHuss NCAA/SEC Representative (1998) Laurie Massa Athletic Department Arthur Bahnmuller (Sumter) Board of Trustees Kara Kreutner (Grad Student) Joshua Ellis (Student) Walter Gordon (Student)

BOARD OF GOVERNORS - FACULTY HOUSE

Elected Robert Beamer, Chair Pharmacy (1999) Paula Feldman English (1998) Marcia Welsh Medicine (1998) Ina Rae Hark English (1999) Shirley Kuiper Business Administration (2000) Appointed John Finan Business & Finance Charles Jeffcoat Facilities Management E. J. Newby Development

BOOKSTORE COMMITTEE

Keen Butterworth, Chair English (1998) Steve Borgatti Sociology (1998) Cassandra Gissendanner University Library (1999) Christine Haff Retailing (1999) Bonnie Drewniany Journalism (2000) L. Clifton Fuhrman Pharmacy (2000)

COMMITTEE ON CURRICULA AND COURSES

Elected John Winberry, Chair Geography (1998) John Scott Wilson History (1998) Karlene Kosanovich Engineering (1999) Janet Nussbaum Nursing (1999) Don Edwards Statistics (2000) William Jacoby GINT (2000) Appointed Donald Greiner, ex officio Office of the Provost Robert Castleberry USC Sumter Michael Draper (Student) (Student)

FACULTY ADVISORY COMMITTEE

Elected Caroline Strobel, Chair Business Administration (1998) George Holmes Medicine (1998) Tom Borg Medicine (1999) John Safko Physics (1999) Gerasimos Augustinos History (2000) Margit Resch Germanic, Slavic & Oriental Lang(2000) Jerry Odom, ex officio Provost

FACULTY-BOARD OF TRUSTEES LIAISON COMMITTEE

Eldon Wedlock, Chair Law (Faculty Senate, Chair) Ronald Romine USC Spartanburg (Chair of Faculty Government) Robert Wilcox Law (Faculty Welfare, Chair) Caroline Strobel Business Administration (Faculty Advisory, Chair) Carolyn West USC Sumter (Chair, Reg Fac-Board of Trustees Liaison Committee)

FACULTY BUDGET COMMITTEE

Charles Tucker, Chair Sociology (1998) Jerry Odom Provost Robert Wilcox Law (Fac Welfare, Chair) Caroline Strobel Business Administration (Fac Advisory, Chair) Eldon Wedlock Law (Fac Sen, Chair) Robert Carlson Economics (1999) James Edwards Business Administration (2000) Sarah Wise, ex officio Retailing

FACULTY GRIEVANCE COMMITTEE

Philip Michels, Chair Medicine (1998) Erik Collins Journalism & Mass Communications(1998) Vance Cowden Law (1999) Carol McGinnis Kay English (1999) Barry Preedom Physics (2000) Roger Sargent Public Health (2000)

FACULTY WELFARE COMMITTEE

Robert Wilcox, Chair Law (1998) Christopher Robinson Art (1998) Judith Alexander Nursing (1999) Ed Madden English (1999) Alan Bauerschmidt Business Administration (2000) Caroline Eastman Computer Science (2000)

GRADE CHANGE COMMITTEE

Richard Clodfelter, Chair Retailing (1999) Kenneth Fleak Spanish, Italian & Portuguese (1998) Ernest Wiggins Journalism (1999) Lisa Martin-Stuart Theatre, Speech & Dance (2000) John Wardrip Journalism (2000)

GRADUATE COUNCIL

Elected Marcia Welsh, Dean Graduate School David Clement Psychology (1998) Patricia Feehan Library & Info Sci (1998) Laura Woliver GINT (1998) Ronald Baughman Art (1999) Sue Young Nursing (1999) Donald Edwards Statistics (2000) Constance Schulz History (2000) Appointed Mac H. Brown Education (1998) C. Eugene Reeder Phamacy (1998) Margaret Corboy USC Aiken Judith Prince USC Spartanburg David Lincoln Biology (1999) James Buggy School of Medicine (2000) W. Pierce Liles Business Administration (2000)

COMMITTEE ON HONORARY DEGREES

Elected John Mark Dean Biology (1998) Marcia G. Synnott History (1998) Janet Cambre University Library (1999) Gary Miller Education (1999) Ronald Farrar Journalism (2000) Patrick Scott English (2000) Appointed Donald J. Greiner, Chair Office of the Provost Michael Draper (Student) (Student) (Student)

COMMITTEE ON INSTRUCTIONAL DEVELOPMENT

Elected Ed Dickey, Chair Education (1999) Alan Fried Journalism & Mass Communications(1998) JoAnne Herman Nursing (1998) Gail Wagner Anthropology (1998) Michael Dickson Pharmacy (1999) Chaden Djalali Physics (1999) Stefanie Buck Library (2000) Phillip Dunn Art (2000) Miriam Freeman Social Work (2000) Donald J. Greiner, ex-officio Office of the Provost Appointed William Bearden Business Administration (1998) Steven Whisnant Physics and Astronomy (1998) Doug Meade Math (1999) Donald Stowe CAPS (1999) Cynthia Davis English (2000) James Roberts Mathematics (2000) (Graduate Student) Melanie McAllister (Undergraduate Student)

COMMITTEE ON LIBRARIES

Elected Bruce Konkle, Chair Journalism & Mass Communications(1998) Sarah H. Gable Medicine (1998) Ronald Baughman Art (1999) James Teng Business Administration (1999) Owen Connelly History (2000) Dwight Underhill Public Health (2000) Appointed Ezra Greenspan English (1998) John Catalano Lancaster (1999) Scott Goode Chemistry (1999) Randy Mack Art (2000) George Terry, ex-officio University Libraries & Collections

PATENT AND COPYRIGHT COMMITTEE

Elected John William Van Zee, Chair Engineering (1998) James McNamee Medicine (1998) Elizabeth Bilderback University Libraries (1999) Jane Olsgaard University Libraries (1999) Arthur Cohen Geology (2000) Lawrence James Geography (2000) Appointed Ardis M. Savory SPAR Walter Parham General Counsel William F. Littlejohn Technology Transfer

SAVANNAH RIVER REVIEW COMMITTEE

Elected Frank Avignone, Chair Physics and Astromony (1998) Roger Sawyer Biology (1999) L. Douglas Dobson GINT (2000) Pradeep Talwani Geology (2000) Appointed David J. Cowen, ex-officio Humanities & Social Sciences Computing Lab Ardis Savory, ex-officio SPAR Hussein Zeidan USC Salkehatchie W. Harold Ornes USC Aiken

COMMITTEE ON SCHOLASTIC STANDARDS AND PETITIONS

Elected John Lopiccolo, Chair Journalism & Mass Communications(1998) Ronald Davis Music (1998) James Day French & Classics (1999) Kathy Grahm Education (1999) Carter Bays Computer Science (2000) Judith Rink Physical Education (2000) Appointed Terry L. Davis, ex officio Admissions Melanie McAllister (Student) Heather Goodwin (Student)

COMMITTEE ON SCHOLASTIC STANDARDS AND PETITIONS

(CONTINUING EDUCATION) Constance Schulz, Chair History (1998) Celso DeOliveria Spanish, Italian & Portuguese (1999) Robert Janiskee Geography (2000)

SENATE STEERING COMMITTEE

Eldon Wedlock Law (Fac Sen Chair) Henry Price Journalism & Mass Comm (Fac Sen Past-Chair) Sarah Wise Retailing (Fac Sen Sec) James Burns Provisional Year Program (Admissions, Chair) Charles Tucker, Chair Sociology (Fac Budget) Fred Medway Psychology (Athletics Adv) John Winberry Geography (Cur and Cour) Caroline Strobel Business Administration (Fac Advisory) Robert Wilcox Law (Fac Welfare) John Lopiccolo Journalism & Mass Comm (Stds & Pet) Appointed

UNIVERSITY COMMITTEE ON TENURE AND PROMOTIONS

Elected John Skvoretz, Chair Sociology (1998) Susan Cutter Geography (1998) Robert Feller Biological Sciences (1998) Stanley Fryer Business Administration (1998) Benjamin Franklin English (1998) J. Mark Davis Exercise Science (1999) David Owen Law (1999) Aretha Pigford Education (1999) James Sodetz Chemistry (1999) Deborah Valentine Social Work (1999) Walter Edgar History (2000) Diane Follingstad Psychology (2000) Julian Minghi Geography (2000) Carol Myers-Scotten English (2000) Lynn Weber Sociology/Women s Studies (2000) Appointed Laury Christie Music (1998) Matthew Miller Mathematics (1998) Ralph White Engineering (1998) Ward Briggs French & Classics (1999) Dan Barron Library & Information Sciences (1999) Harold Friedman Medicine (1999) Willard Moore Geology (2000) John Spurrier Statistics (2000) Harvey Starr GINT (2000)

TENURE REVIEW BOARD

Elected Elwood Carlson, Chair Sociology (1998) William Brannon Medicine (1998) Leon Ginsberg Social Work (1999) Sarah Wise Retailing (1999) Celso De Oliveria Spanish, Italian & Portuguese (2000) Appointed Lowndes Stephens Journalism & Mass Comm (1998) Tom Borg Medicine (1999)
RETURN TO TOP
USC LINKS: DIRECTORY MAP EVENTS VIP
SITE INFORMATION