Go to USC home page USC Logo OFFICE OF THE PROVOST
UNIVERSITY OF SOUTH CAROLINA

Provost Home

About the Provost Office

Calendar

Dean Reviews

Documents, Forms, and Reports

News & Announcements

Policies and Procedures

Programs and Initiatives


SACS Accreditation

Safety

Searches

Strategic Planning

University Ombudsman

 

CONTACT US:
102 Osborne Admin Building University of South Carolina
Columbia, SC 29208
Phone: (803) 777-2808
Fax: (803) 777-9502
provost@sc.edu 


FAQs & A to Z Index

USC THIS SITE
 
A to Z Index | Assessment | CTE | Faculty Manual | Outlook | University Policies

Faculty Committees 1999-2000


COMMITTEE ON ACADEMIC RESPONSIBILITY

Elected Steven Wilson, Chair Medicine (2000) James Carper Education (2001) Sarah Gable School of Medicine Library (2001) Robert Lawther Biology (2002) Patricia McNeely Journalism & Mass Communications(2002) Appointed (Graduate Student) Richard Blackwell (Student) Melanie Houston (Student) Julie Friddell (Student) James Potts (Student

COMMITTEE ON ADMISSIONS

Elected Stephen McNeill, Chair Engineering (2000) Charles Wilbanks Theatre, Speech and Dance (2000) Sandra Kelly Psychology (2001) Jessica Kross History (2001) Manton Matthews Computer Science (2001) Ernest Wiggins Journalism & Mass Communications(2001) G. James Burns Transitional Year (2002) Elizabeth Dickey Journalism & Mass Communications(2002) Jean Ann Linney Psychology (2002) Appointed Terry L. Davis, ex officio Admissions Donald J. Greiner Office of the Provost

UNIVERSITY ATHLETICS ADVISORY COMMITTEE

Elected Richard Zingmark Music (2000) Peter Graham, Chair Sport Administration (2001) Saundra Schneider GINT (2001) Elaine Frank Public Health (2002) Rodney Roenfeldt The Darla Moore School of Business (2002) W. Lewis Burke Law (2002) Appointed Susie VanHuss University foundations,NCAA/SEC Representative Mike McGee Athletics Dennis A. Pruitt Student andd Alumni Services Laurie Massa Athletic Department Arthur Bahnmuller (Sumter) Board of Trustees Marshall Angle (Grad Student) Amy Wolfe (Student) Jaime Devey (Student)

BOARD OF GOVERNORS - FACULTY HOUSE

Elected Bruce Dunlap Chemistry and Biochemistry (2000) Shirley Kuiper Darla Moore School of Business (2000) Carol Flake Education (2001) Richard Conant, Chair Music (2001) Sally Boyd Continuing Education (2002) Cathy Pike Social Work (2002) Appointed John Finan Business & Finance Charles Jeffcoat Facilities Management (vacant) Community member

BOOKSTORES COMMITTEE

Bonnie Drewniany Journalism (2000) L. Clifton Fuhrman, Chair Pharmacy (2000) Jeanne Garane French & Classics (2001) Terry Wolfer Social Work (2001) Gary Geer Libraries & Information Systems (2002) Sandra Tonnsen Education (2002) Graduate Student Student

COMMITTEE ON CURRICULA AND COURSES

Elected Don Edwards Statistics (2000) William Jacoby, Chair GINT (2000) David Berube (Spr 99) Theatre, Speech & Dance (2001) G.B. Lane Music (2001) Kathy Graham Education (2002) Jeffery Persels French & Classics (2002) Appointed Donald Greiner, ex officio Office of the Provost Robert Castleberry USC Sumter Hari Bhatt (Student) Steven Campbell (Student)

FACULTY ADVISORY COMMITTEE

Elected Gerasimos Augustinos History (2000) Margit Resch Germanic, Slavic & Oriental Lang(2000) Henry Price, Chair Journalism & Mass Communications(2001) Robert Wilcox Law (2001) Daniel Feldman The Darla Moore School of Business(2002) Michael Sutton Engineering (2002) Jerry Odom, ex officio Provost

FACULTY-BOARD OF TRUSTEES LIAISON COMMITTEE

Eldon Wedlock Law (Faculty Senate, Past Chair) Carolina Strobel, Chair Darla Moore School of Business(Faculty Senate, Chair) Diana Rice USC Aiken (Senior Campuses Rep) Caroline Eastman Computer Science (Faculty Welfare, Chair) Henry Price Journalism & Mass Communications(Faculty Advisory, Chair) Tandy Willis USC Union (Chair, Reg Fac-Board of Trustees Liaison Committee)

FACULTY BUDGET COMMITTEE

Jerry Odom, ex officio Provost James Edwards, Chair Darla Moore School of Business (2000) Martin McWilliams Law (2001) John Freeman Law (2002) Caroline Eastman Computer Science (Faculty Welfare, Chair) (vacant) (Faculty Welfare, Past Chair) Henry Price Journalism & Mass Communications(Faculty Advisory, Chair) Margit Resch Germanic, Slavic & Oriental Lang (Faculty Advisory, Past Chair) Caroline Strobel Darla Moore School of Business (Faculty Senate Chair) Eldon Wedlock Law (Faculty Senate, Past Chair)

FACULTY GRIEVANCE COMMITTEE

Barry Preedom, Chair Physics (2000) Roger Sargent Public Health (2000) William Bearden Darla Moore School of Business (2001) Steven Hayes GINT (2001) Pat Hubbard Law (2002) Steven Lynn English (2002)

FACULTY WELFARE COMMITTEE

Alan Bauerschmidt Darla Moore School of Business (2000) Caroline Eastman, Chair Computer Science (2000) Robert Chubon Medicine (2001) Jerald Wallulis Philosophy (2001) Dan Sabia GINT (2002) Sandra Wertz Art (2002)

COMMITTEE ON HONORARY DEGREES

Elected Ronald Farrar Journalism (2000) Patrick Scott English (2000) Marilyn Chassie Nursing (2001) Ken Shin Sociology (2001) Ann Dreher Theatre, Speech and Dance (2002) John Gandy Social Work (2002) Appointed Donald J. Greiner, Chair Office of the Provost Jennifer Poon (Student) Jennifer Balkcum (Student) Paul Ellis (Student)

INTELLECTUAL PROPERTY COMMITTEE

Elected Arthur Cohen Geology (2000) Allan L. James, Chair Geography (2000) Victor Giurgiutiu Engineering (2001) Louis Terracio Medicine (2001) Timir Datta Physics and Astronomy (2002) Stephen McNeill Engineering (2002) Appointed Ardis M. Savory SPAR Walter Parham General Counsel Daniel Antion Technology Transfer

COMMITTEE ON LIBRARIES

Elected Owen Connelly History (2000) Dwight Underhill, Chair Public Health (2000) Joan Donohue Darla Moore School of Business (2001) W.E. Sharp Geology (2001) Judith Alexander Nursing (2002) Kimberly McCabe Criminal Justice (2002) Appointed Randy Mack Art (2000) Benjamin Franklin English (2001) David Bowden Continuing Education (2002) Dennis Nolan Law (2002) George Terry, ex-officio Libraries & Information Systems

SCHOLASTIC STANDARDS AND PETITIONS COMMITTEE

Elected Carter Bays Computer Science (2000) Judith Rink Physical Education (2000) Gary Reeves Darla Moore School of Business (2001) Wiebke Strehl, Chair Germanic, Slavic & Oriental (2001) Dennis Maulden Theatre, Speech and Dance (2002) Marja Warehime French and Classics (2002) Appointed Terry L. Davis, ex officio Admissions Gail Stephens, ex officio Registrar's Office Wayne Curtin (Student) Hari Bhatt (Student)

SENATE STEERING COMMITTEE

Jerome Odom, ex officio Provost Carolina Strobel BA (Fac Sen Chair) Eldon Wedlock Law (Fac Sen Past Chair) Sarah Wise Retailing (Fac Sen Sec) Stephen McNeill Engineering (Admissions) James Edwards Darla Moore School of Business (Fac Budget) Peter Graham Sports Administration (Athletics Adv) William Jacoby GINT (Cur and Cour) Henry Price Journalism & Mass Communications(Fac Advisory) Caroline Eastman Computer Science (Fac Welfare) Wiebke Strehl Germanic, Slavic & East Asian Lang(Stds & Pet) Appointed Gregory Adams Law John Spurrier Statistics

UNIVERSITY COMMITTEE ON TENURE AND PROMOTIONS

Elected Marcia Synnott History (2000) Diane Follingstad Psychology (2000) Julian Minghi Geography (2000) Carol Myers-Scotton, Fall 99 English (2000) Benjamin Franklin, Spr 00 English (2000) Elwood Carlson Sociology (2000) Constance Lane Music (2001) Robert Janiskee Geology (2001) George McNulty Mathematics (2001) James F. Flanagan Law (2001) Stephen Stancyk Biological Sciences (2001) John Baynes Chemistry and Biochemistry (2002) George Holmes Neropsychiatry & Behavioral Sci (2002) Patricia McNeely Journalism & Mass Communications(2002) Judith Rink Physical Education (2002) Robert Williams Library & Information Science (2002) Appointed Willard Moore Geology (2000) John Spurrier, Chair Statistics (2000) Donald Songer GINT (2000) David Cowart English (2001) Caroline Strobel Darla Moore School of Business (2001) Vincent Van Brunt Engineering (2001) Roger Amidon Health Administration (2002) Chaden Djalali Physics and Astronomy (2002) Richard Schulz Pharmacy (2002)

TENURE REVIEW BOARD

Elected Celso De Oliveria, Chair Spanish, Italian & Portuguese (2000) Ann Dreher Theatre, Speech and Dance (2001) Wolfgang Elfe Germanic, Slavic & Oriental (2001) George Holmes Medicine (2002) Dennis Nolan Law (2002) Appointed Laury Christie Music (2001) John Skvoretz Sociology (2002)
 
RETURN TO TOP
USC LINKS: DIRECTORY MAP EVENTS VIP
SITE INFORMATION