Go to USC home page USC Logo OFFICE OF THE PROVOST
UNIVERSITY OF SOUTH CAROLINA

Provost Home

About the Provost Office

Calendar

Dean Reviews

Documents, Forms, and Reports

News & Announcements

Policies and Procedures

Programs and Initiatives


SACS Accreditation

Safety

Searches

Strategic Planning

University Ombudsman

 

CONTACT US:
102 Osborne Admin Building University of South Carolina
Columbia, SC 29208
Phone: (803) 777-2808
Fax: (803) 777-9502
provost@sc.edu 


FAQs & A to Z Index

USC THIS SITE
 
A to Z Index | Assessment | CTE | Faculty Manual | Outlook | University Policies

Special Advisory Committees 2001-2002

Academic Computing and Information Technology Committee
Troy Travis, Chair Office of Information Technology
Bob Askins Office of the Registrar
Kim Bone Nursing
Duncan Buell Engineering and Information Technology
Harry Catoe Regional Campuses and Continuing Education
Jo Ann Coe Social Work
David Cowen Geography
Alma Creighton Libraries & Instructional Services
Char Davis Director, Enrollment Management Services
Mike Dickson Pharmacy
Jim Epting Law School
Vance Kornegay Journalism & Mass Communications
Russell Long Institutional Planning and Research
James McNamee Pharmacology and Physiology
William Morris South Carolina Honors College
John Olsgaard Office of the Provost
David Ott Moore School of Business
Tom Owens Geological Sciences
Ron Price School of Public Health
Susan Quinn College of Education
Liz Qunell College of Library and Information Science
Ann Smith Libraries & Instructional Services
Myra Smith Equal Opportunities Program
Jason Trenary School of Music
Stanley Yarbrough Computer Services
Graduate School
Corey Ford Student Body President
Nithya Bala Student Body Vice President
Ben Edwards Student

Affirmative Action Advisory Committee
G. James Burns, Chair Transition Year Program
Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
Kwame Dawes English
Ida Fogle Human Resources
Bobby Gist Equal Opportunities Programs
Scott Goode Chemistry and Biochemistry
Jane Jameson Human Resources
Walter Parham General Counsel
Nithya Bala Student Body Vice President

AMOCO Outstanding Teachning Award Committee - Columbia Campus
Lori A. Thombs, Chair (1989 winner) Statistics
Ron Atkinson (1992 winner) History
William Bearden, (1985 winner) Moore School of Business
David G. Cowart (1987 winner) English
Chaden Djalali (1999 winner) Physics and Astronomy
Scott R. Goode (1991 winner) Chemistry and Biochemistry
Donald Greiner (1983 winner) Office of the Provost, English
Steven Mann (1995 winner) Moore School of Business
Carolyn Matalene (1998 winner) English
Jerome Odom (1984 winner) Provost, Chemistry and Biochemistry
Daniel Reger (1996 winner) Chemistry and Biochemistry
Terence A. Shimp (1990 winner) Moore School of Business
Richard Showman (1997 winner) Biological Sciences
John Spurrier (2000 winner) Statistics
David Sumner (2001 winner) Mathematics
Brooke Vickery Student
Manasi Sinha Student
Sara Mareno Student
Stuart Williams Student
Ben Edwards Student
Elizabeth Voris Student
Ameenah Pridgen Student

Assessment Advisory Committee
Bob Markland Moore School of Business
Reid Montgomery Criminal Justice
Joan Gallini Education
Joseph Gibbons Engineering and Information Technology
Gwendelyn Geidel Environment
James Stiver South Carolina Honors College
Donald Stowe Hospitality, Retail and Sport Management
Kent Sidel Journalism and Mass Communications
Philip Lacy Law
Thomas Cafferty Liberal Arts
Gayle Douglas Library and Information Science
Richard Hoppmann Medicine
Andrew Gowan Music
Judith Alexander Nusing
Cliff Fuhrman Pharmacy
Cheryl Addy Public Health
Michael Schoen Regional Campuses and Continuing Education
Brian Habing Science and Mathematics
Lois Wright Social Work
Blake Carl Student
Angela Malek Student

Associate/Assistant Deans' Council
Andrew Gowan, Chair Music
Gene Luna, ex officio Housing and Judicial Programs
Cheryl Addy Public Health
Alice Adkins Nursing
Dan Berman University 101
Mary Ann Byrnes Liberal Arts
Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
Barbara Blaney Registrar's Office
Wayne Buff Pharmacy
Gerald Cowley Science and Mathematics
Thomas Davis Hospitality, Retail and Sport Management
Gayle Douglas Library & Information Science
Christine Ebert Education
Gwendelyn Geidel School of the Environment
Donald Greiner Provost's Office
Ina Rae Hark Liberal Arts
Carolyn Jones Moore School of Business
Terry Moore Exercise Science
Michael Perkins Engineering and Information Technology
Gene Reeder Pharmacy
Kent Sidel Journalism & Mass Communication
Kathy Smiling Criminal Justice
Gail Stephens Registrar's Office
James Stiver South Carolina Honors College
Suzanne Stroman Hospitality, Retail and Sport Management
Irma Van Scoy Education
Peter Werner Physical Education
Harriet Williams Public Health

Awards Committee
Sarah B. Wise, Chair Retailing
Donald Greiner Office of the Provost
John McFadden Education
Dennis A. Pruitt, ex officio Student and Alumni Services
Chrissy Stauffer Student
Ginny Wright Student

Blatt Physical Education Center Advisory Committee
Karen French, Chair Physical Education
Susan Anderson Theatre, Speech and Dance
Larry Durstine Exercise Science
Jerry Brewer Student Life
Ron Byers Campus Recreation
Herbert Camp, ex officio Campus Recreation
Ernie Ellis Law Enforcement
Laurie Massa Athletics Dept
Ed Mercer Chemistry and Biochemistry
Philip Moore Institutional Planning and Assessment
Dennis Pruitt Student and Alumni Services
Marie Reilly Law School
Josanne Celestine Student
Bianca Crawford Student

Bookstore Oversight Committee
Ron Baughman Media Arts
Richard Childers Physics & Astronomy
Blease Graham Criminal Justice
John Olsgaard Provost's Office
Margit Resch Germanic, Slavic & Oriental Languages
Corey Ford Student Government President

Committee on Conflict of Interest
Arlene Andrews, Chair Social Work 2002
Edward Callen USC Aiken 2002
Glenda Sims USC Spartanburg 2002
Catherine Murphy Chemistry and Biochemistry 2002
Blease Graham Criminal Justice 2003
Bette Levine USC Salkehatchie 2003
Philip Watson Medicine 2003
Ralph White Engineering and Information Technology 2004
Sandra Kelley Psychology 2004
Mark Davis Public Health 2004
Ex officio
Vice President for Research
Tony Boccanfuso Associate Vice Provost/SPAR
Jane Jameson Vice President, Human Resources
George W. Lampl, III Legal

Counseling Services Committee
James Bradley, Jr., Chair Moore School of Business
Roger Bowersock Counseling Centers
Mike Hix Career Counseling
Eugene Kaplan Neuropsychiatry
Rich Lashley Counseling Psychiatrist
Jane Poster Chaplain Representative
Tricia Phaup Health and Wellness
David Buyck Psychological Services Center
Peter Swanson Hall Institute
Sarah Hays (00-01) Student
Wendy Jeffcoat (00-01) Student

Data Administration Committee
Kenneth Corbett, Chair Moore School of Business
Philip Moore Institutional Planning and Analysis
Stan Yarbrough Computer Services
Anthony Edwards Graduate School
Kay Coleman Institutional Planning and Analysis
Warren Cope Computer Services
Terry Davis Admissions
John Duncan Computer Services
Gigi Gillespie Human Resources
Linda Holland Computer Services
Star Kepner USC Sumter
Judy Owens Human Resources
Myra Smith Equal Opportunity Programs
Gail Stephens Records and Registration
Steve Graham Computer Services

Disability Affairs Committee
Deborah Haynes, Chair Educational Support Services
Jeff Cargile Human Resources
Donna Collins Facilities Management
Joe Fortune Housing Services
Bobby Gist Equal Opportunity Programs
Deborah Graham Student Health Services
Shealy McCoy Business Affairs
Jacob Rivers Veterans Affairs
Daphne Sipes Legal Department
Linda Walling Library and Information Science 2003
Barbara Whittington Human Resources
Mary Ann Wimsatt English 2002
Student
Student
Student

Distance Education Advisory Committee
Teri Kuhs, Chair Education
Alice Adkins Nursing
Brette Barclay Libraries & Instructional Services
Daniel Barron Library & Information Science
Susan Bridwell, ex officio Distance Education & Instructional Support
Chris Brown, ex officio Computer Services
Madilyn Fletcher Science and Mathematics
John Gandy Social Work
Blease Graham Criminal Justice
Betty Harvey USC Sumter
Carolyn Jones Moore School of Business
John Olsgaard, ex officio Office of the Provost
Bill Ranson Engineering and Information Technology
Jerel Rosati Liberal Arts
Tina Smith Public Health
Kenneth Stevenson Education
Don Stowe Hospitality, Retail & Sport Management
Aileen Trainer, ex officio Graduate School
Carolyn West Regional CAmpuses and Continuing Education
Paul Yazel Moore School of Business
Lynn Zoch Journal & Mass Communication

Environmental Advisory Committee
Bruce Coull, Chair School of the Environment
Marjorie Aelion Environmental Health Sciences
Michael Amiridis Chemical Engineering
Ed Bass Construction Services
Liz Bohlke University Dining Services
John Carpenter Professor Emeritus
Hanif Chaudhry Civil Engineering
Susan Cutter Geography
James Demarest Facilities Services
William Hogue Chief Information Officer
Stuart Hunter Freshman Year Experience
Margaret Lamb Media Relations
George Lampl General Counsel
Gene Luna Student Development and University Housing
Shealy McCoy Environmental & Health Safety
Scott Reynolds Purchasing
Charles Stevenson Facilities Management
James Sweigart Moore School of Business
Graduate Student Association
Student Government Association
SAGE (Students Allied for a Greener Earth)

Fellowships and Summer Programs Advisory Committee
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs Director
Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost
Jan P. Smoak, ex-officio Fellowships and Summer Programs
C.R. Brasington Hospitality, Retail & Sport Management
Ward Briggs French & Classics
Collen Crick Moore School of Business
Caroline Eastman Engineering and Information Technology
Joe Gibbons Engineering and Information Technology
Vicky Hamby Career Center
Michael Jinnette Admissions
Douglas Meade Mathematics
Melani Miller Student and Alumni Services
John Nelson Biological Sciences
Roger Sawyer College of Science and Math
Peter Sederberg SC Honors College
Shelley Smith Sociology
James Stiver SC Honors College
Nicholas Vazsonyi Germanic, Slavic, and East Asian Languages and Literatures
Patricia Willer International Programs for Students
Douglas Williams SC Honors College

Scholarship Subcommittees
Fulbright Grant
Nicholas Vazsonyi, Chair Germanic, Slavic, and East Asian Languages and Literatures
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs
Goldwater Scholarship Committee
Douglas Meade, Chair Mathematics
Scott Goode Chemistry and Biochemistry
James Stiver SC Honors College
Michael Sutton Engineering and Information Technology
Sarah Woodin Biological Sciences
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs
Jacob Javits Fellowship
C.R. Brasington, Chair Hospitality, Retail & Sport Management
Marshall Scholarship Committee
John Nelson, Chair Biological Sciences
Tom Brown History
Donald Greiner Office of the Provost
Carolyn Matalene English
Susie VanHuss Moore School of Business
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs
Mellon Fellowship Committee
Ward Briggs, Chair French and Classics
Ina Rae Hark Liberal Arts
Edward Madden English
National Science Foundation Graduate Research Fellowships
Caroline Eastman, Chair Engineering and Information Technology
Jay Coleman Psychology
John Dawson Chemistry
David E. Lincoln Biological Sciences
Michael Sutton Engineering and Information Technology
National Security Education Program
Patricia Willer, Chair International Programs for Students
Kristia Finnigan GINT
Adam Grotsky International Programs for Students
Lisa Rutstrom Economics, Business Adminstration
Doug Williams SC Honors College
Rhodes Scholarship Committee
Peter Sederberg, Chair SC Honors College
Judith Kalb Germanic, Slavic, and East Asian Languages & Literatures
Kevin Lewis Religious Studies
Carolyn Matalene English
Robert Patterson History
Stephen Stancyk Marine Science
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs
Truman Scholarship Committee
Shelley Smith, Chair Sociology
Ron Atkinson History
Kendrick Clements History
Robert Felix School of Law
George Geckle English
Ken Perkins History
Jerel Rosati GINT
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs
Udall Scholarship Committee
Douglas Williams, Chair SC Honors College
Marge Aelion Public Health
Thomas Chandler Public Health
Bruce Coull School of the Environment
Kirstin Dow Geography
Jan P. Smoak, ex officio Fellowships and Summer Programs

GRADUATE COUNCIL
Elected
Gordon Smith, ex officio Dean, Graduate School
William Bates Music 2002
Nancy Lane French & Classics 2002
Judith James English 2002
Thomas Leatherman Anthropology 2002
Betty Glad GINT 2003
Lynn Zoch Journalism and Mass Communications 2003
Keith E. Davis Psychology 2004
Lawrence Glickman History 2004
Kenneth Stevenson Education 2004
Appointed
Jeffrey Priest USC Aiken
Judith Prince USC Spartanburg
Mark Berg Chemistry and Biochemistry 2002
James Kellogg Geological Sciences 2002
Stephen Bajjaly Library and Information Science 2003
JoAnne Herman Nursing 2003
Robert Sharpley Mathematics 2004
Vincent Van Brunt Chemical Engineering 2004

Non-Academic Student Grievance Committee
Gene Luna, ex officio Housing and Judicial Programs
Alisa Cooney Student Judicial Programs
John Lowery Education
Alexia Gonzalez Student
Kelly Hamilton Student

Health Professions Interview Committee
Eileen Korpita, Chair ex officio Pre-Professional Advising
Cheryl Addy Epidemiology & Biostatistics
William Carpenter Thomson Student Health Center
Michael Dewey Biology
George Handy Chemistry
Eugene Mayer Microbiology & Immunology
Linda Morphis Nursing
David Reisman Biology

Health and Safety Oversight Committee
Kim Creek, Chair Pathology
Shealy McCoy, ex officio Health and Safety Programs Unit
Jane Jameson Human Resources 2002
Charlie Jeffcoat Facilities Planning 2002
William Lamprecht USC Salkehatchie 2002
Stephen Morgan Chemistry and Biochemistry 2002
Lucia Pirisi Pathology 2002
Tommy Coggins SPAR 2002
Ernest Ellis Law Enforcement 2002
Marjorie Aelion Public Health 2003
Tom Battenhouse Housing and Judicial Programs 2003
Rose Marie Hendrix Family and Preventive Medicine 2003
Richard Hoppmann Internal Medicine 2004
Bill Hill Health Services 2004
Richard Sowell Nursing 2004

Health Services Advisory Committee
Gene Luna, Chair Housing and Judicial Programs
Herbert Camp Student Life
Tim Coley Residence Life
Larry Durstine Exercise Science
Russell Haber Counseling and Human Development Center
Debbie Haynes Educational Support Services
William Hill Thomson Student Health Center
Cicely Jenkins Thomson Student Center
Terry King Thomson Student Health Center
Linda Morphis Nursing
Tricia Phaup Office of Health and Wellness Programs
Nancy A. Richeson Internal Medicine
Roger Sargent Health Promotion and Education
Patricia P. Willer International Services, Byrnes Center
International Graduate Student
Mark Versnick Graduate Student
Multicultural
Off-Campus
Meredith Hoots Student
Elizabeth Voris Student
Angela Malek Student

Horseshoe Historical Restoration Committee
Brian Cuthrell Libraries & Instructional Services
Blease Graham, Chair Criminal Justice
Charles Jeffcoat, ex officio Facilities Planning
Norma Palms Office of the President
Lynn Robertson McKissick Museum
Peter Sederberg South Carolina Honors College
John Olsgaard, ex officio Libraries & Instructional Services
Jason Malick Student
Blake Carl Student

Institutional Animal Care and Use Committee
Donald Allen, Chair Medicine
Mrs. Jan Ayers Nonaffiliated/Community Member
Robert Beattie,ex officio Animal Research Facilities, Medicine
James Carson Public Health
Wayne Carver Medicine
Joe Hick Nonaffiliated/Community Member
Alexander McDonald Medicine
Marge Pena Biological Sciences
Margaret Rentz, ex officio Animal Resource Facilities
Kenneth Walsh Medicine
Marlene Wilson Medicine
Bao Zhu Pharmacy
Nathan Alderson Chemistry/Student Representative
Destiny Hollis Pathology/Student Member
Abdul Ghaffar, Alternate Medicine
Greg Hand, Alternate Public Health
Paul Housley, Alternate Medicine
Rekha Patel,Alternate Biological Sciences
Thomas Coggins, Consultant SPAR
Charles Jeffcoat, Consultant Facilities Planning

Institutional Review Board for Human Subject Research
Franklyn F. Bolander, Chair Biological Sciences
Thomas Coggins, ex officio SPAR (IRB Administrator)
Larry Durstine Exercise Science
Joseph Harm Psychology
George Khushf Philosophy
Andrea Loney Community Member
Melissa Marino Psychology/ SOM
Suzanne McDermott Family and Preventive Medicine/SOM
Robert McKeown Epidemiology & Biostatistics
Carol McMahon Pathology
Ken Phillips Nursing
David Schwartz Pediatrics
John Shupper Community Member
John Skvoretz Sociology
Matthew Traxler Psychology
Holly Watson Pharmacy
Institutional Review Board Alternate Members:
Mary Boyd Nursing
Lewis Johnson Pathology
Kevin Lewis Religious Studies

Insurance and Annuities Committee
Ida Fogle, Chair UCS Aiken
Jeffery Cargile,ex officio Personnel and Human Resources
Thomas Cafferty Psychology
Pam Cope Payroll
Helen Doerpinghaus Moore School of Business
John Freeman Law School
Ronald Harshbarger USC Beaufort
Brian Jowers Medicine
Donna Richter Public Health
Sandra Tonnsen Education
George Lampl, ex officio Legal Office
Carol Bonnette Retired

International Academic Advisory Committee
Donald Puchala, Chair Inst of Intl Studies 2002
Susan Cutter Geography 2001
David Linnan Law School 2001
Margit Resch Germanic, Slavic & Oriental Lang2001
Larraine Aun Intl Support for Faculty & Staff2002
Karl Heider Anthropology 2002
Nicholas Vazsonyi Germanic, Slavic & Oriental Lang2002

Judicial Council, Carolina Student
Scott Lewis, ex officio Director of Judicial Affairs
Faculty
Mary Ann Byrnes Liberal Arts
Erik Collins Journalism and Mass Communications
Allen Corbett Moore School of Business
Deborah Fowler Hospitality, Retail and Sport Management
Sarah Fuller Nursing
Thomas Hughes Moore School of Business
Jackie Jacobs Education
Robert Markland Moore School of Business
Jennifer Maxwell Spanish, Italian and Portuguese
J. Mitchell Miller Criminal Justice
Henry Price Journalism and Mass Communications
Douglas Williams South Carolina Honors College
Staff
Brian Bourke Housing
C.J. Cambre Libraries & Instructional Services
Mike Duncan Student Life
Scott Kaplan Orientation and Testing
Pat Lardner Payroll
Maybry Limehouse Aerospace Studies, ROTC
Dinah Long Small Business Development Center
Kim Munro Sexual Health and Violence Prevention
Susan Prior Residence Education, Dept of Housing
Michael Schoen Continuing Education
Mike Shealy CIBER
Sonja Snowdon Public Health
Eric Tappa Geological Sciences
Tucker Taylor Libraries & Instructional Services
Denise Wellman Visitor's Center
Students
Kelly Bessent
Kaitlin Bishop
Josh Black
Tony Catone
Martin Caver
Byron Davis
Grace Draffin
Trey Duckett
Cara Freije
Ann Hardman
Aaron Hark
Candi Hauglum
Burton Hilton
Ashley Jones
Douglas McCartha
Anne Marie McNeil
Justin Moody
Stephen Splawn
Tasha Reid
Karien Saaiman
David Schroder
Meredith Seibert
Melissa Snyder
Angela Sumter
John Szmer
Ramon Wideman
Nicholas Young

Legal Residence Committee
Joann Morton, Chair Criminal Justice
Jerry Brewer Student Life
Brenda Josey, ex officio Admissions
Patrick Lardner Accounting Services
Dale Moore Graduate School Admissions
Howard Stravitz Law
Daphne Sipes, ex officio Legal Office
Student
Student

Committee on Named and Distinguished Professorships
William T. Moore, Chair Moore School of Business 2003
Paula Feldman English 2002
Sarah Woodin Biological Sciences 2002
Karl Heider Anthropology 2003
R. Ladson Boyle Law 2004
Allan Brett Medicine 2004
Susan Cutter Geography 2004

Orientation Committee
Harrison S. Greenlaw, Chair Student Orientation
Robert Askins Registration & Records
Daniel Berman University 101 and Media Arts
James Burns Transitional Year Program
James Copenhaver Music
Donald Greiner Office of the Provost
Scott King Admissions
Mary Ellen O'Leary Mathematics
Andrew Gowan, ex-officio Associate/Assistant Deans Council
Bianca Crawford Student
Ameenah Pridgen Student

Outstanding Faculty Advisor Award Committee
(Ada B. Thomas)
Peter Werner, Co-Chair Physical Education
Scott Goode, Co-Chair Chemistry and Biochemistry
Thomas Cafferty Psychology
Barney Allman Retailing
Larry Durstine Exercise Science
Donald Greiner, ex officio Office of the Provost
Donald Stowe Interdisciplinary Studies
Angela Malek Student
Manasi Sinha Student
Jonathan King Student
Kimberly Palusiak Student

Outstanding Freshman Advocate Committee
Lucille Mould, Chair French & Classics
Daniel Berman, ex officio University 101
James Burns Transition Year
Mary Ann Byrnes Liberal Arts
Viki Fecas University Career Center
Mary Ellen O'Leary Mathematics
Harriett Williams Transition Year
Becky Floyd Student Representative
Jeff Poulin Student Representative
Cullen Reed Student Representative
Karine Saiiman Student Representative

Outstanding Graduate Teaching Assistant Award Committee
Gordon Smith, ex officio Graduate School
John Winberry, Chair Graduate School
William Bearden Moore School of Business
William Edmiston French and Classics
James Kellogg Geological Sciences
Craig Kridel Education
Nancy Thompson English
Graduate Student

Parking Committee
Derrick Huggins, ex officio Parking Director
Charlie Jeffcoat, ex officio Facilities Planning
Ernest Ellis, ex officio Law Enforcement & Safety
Lewis Burke Law School
Darryl Davis USC Housing and Residential Services
Dean Kress Moore School of Business
Loretta Lynch-Reichert Chair of Parking Services Appellant Court
Don Wedlock Chair of the Faculty Senate Parking Ad Hoc
Richard D. Wertz Business and Finance
Travis ThompsonOff-campus Student
Nithya BalaOn-campus Student

University Press Committee
Richard Showman, Chair Biological Sciences 2006
Patrick Scott, Vice Chair English 2004
Dorothy Payne Music 2002
Susan Cutter Geography 2003
Matthew Bruccoli English 2004
Walter Edgar History 2004
Rob Wilcox Law 2004
Betty Glad GINT 2005
Mark Smith History 2005
Ron Wilder Economics 2005
Andrew Billingsley Institute for Families in Society 2006
Leon Ginsberg Social Work 2006
Catherine Fry, ex officio Press Director
John Olsgaard, ex officio Libraries & Instructional Services

Preston Residential College Advisory Committee
Hal French, Chair Religious Studies
Jill Frank GINT
Donald Greiner, ex officio Provost's Office
Karl Heider Anthropology
Jessica Kross History
Gene Luna Student Housing
Michael Macan Libraries & Instructional Services
Matthew Miller Mathematics
Melani Miller Student and Alumni Services
Robert Oakman Engineering and Information Technology
Kenneth Perkins, ex officio Preston College
Margaret Perkins, ex officio Preston College
David Wiles Theatre, Speech and Dance

Radiation Safety Committee
David Adcock Radiology
Marge Aelion Public Health
William Dickens, Jr. ex-officio Interim Director of Health and Safety
Margaret Hunt Microbiology & Immunology
W. Stephen Kistler Chemistry & Biochemistry
Jeff Patton, Chair Pathology
Alan Waldman Biological Sciences
Daniel Zurosky, ex officio & contact Radiation Safety
Hans-Conrad zur Loye Chemistry and Biochemistry

Regional Campuses Academic Advisory Council
Wayne Chilcote, Chair Salkehatchie 2002
Jerry Odom, ex-officio Provost
Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost
Sheila Tombe Beaufort 2002
Ellen Chamberlain Beaufort 2003
David Bowden Continuing Education 2003
Nancy Washington Continuing Education 2002
Lancaster 2003
Wayne Thurman Lancaster 2002
Bette Levine Salkehatchie 2002
Susan Moskow Salkehatchie 2003
Chris Borycki Sumter 2003
Nancy Macdonald Sumter 2002
Peter Murphy Union 2003
Steve Buchanan Union 2002

Registration Committee
Barbara Blaney, Chair Registrar
Robert Askins Registrar's Office
Carolyn Champion Distance Education
Collin Crick Moore School of Business
Terry L. Davis Undergraduate Admissions
Julie Eccles Registrar's Office
Robert Godfrey Financial Aid and Scholarships
Andrew Gowan Chair, Associate and Assistant Deans' Council
Steve Graham Computer Services
Harrison Greenlaw Orientation and Testing
Vivian Grice USC Aiken
Janice Hartsoe Registrar's Office
Linda Holland Computer Services
David Hunter Regional Campuses & Continuing Education
George Johnson Mathematics
Peggy Lynch Medicine
Loretta Lynch-Reichert Student and Alumni Services
Ed Miller Financial Aid
Melani Miller Student and Alumni Services
Rebecca Mills School of Medicine
Dale Moore Graduate School
Kathryn Murphy USC Spartanburg
Michael Schoen Continuing Education
Donald Stowe Hospitality, Retail and Sport Management
Joseph Taylor Financial Services
Student
Student

Committee on Religious Affairs
Janice Breuer Economics
Jerry Brewer, ex officio Student and Alumni Services
Chaden Djalali Physics and Astronomy
Martin Jessiman Palm Campus Ministry
Earle Lingle Pharmacy
Jane Poster Baptist Student Union
Carl Wells Student Life
Graduate Student Representative
Katie Laird Student
Student

Research and Productive Scholarship Committee
R. Steven Etheredge, ex officio, contact, SPAR
Category I - Research
Sarah Baxter Engineering and Information Technology
Gordon Baylis, Chair Psychology
Ronald Benner Biological Sciences
Miguel Goni Geological Sciences
D. Margaret Hunt Microbiology & Immunology
Elizabeth Mayer-Davis Public Health
Virginia Scotchie Art
John Olsgaard Libraries & Instructional Services
Douglas P. Woodward Moore School of Business
Hans-Conrad zur Loye Chemistry and Biochemistry
Patricia Hatcher SPAR
Category II - Productive Scholarship
Robert Costello USC Sumter
James Day French and Classics
Jeremiah Hackett Philosophy
Ina Rae Hark English
William Jacoby Government and International Studies
Jeanette Jerrell Medicine
Elaine Lacy, Chair USC Aiken
Robin Morris Psychology
Sandra Tonnsen Education
Wendy Valerio Music
Andrea Ceselski SPAR

Retention Committee
Melani Miller, Chair Student and Alumni Service
Daniel I. Berman University 101 and Media Arts
Stephanie Burgess Nursing
Charlene W. Davis Enrollment Management
Julia Eccles Registrar's Office
Donald Edwards Statistics
Donald Greiner Office of the Provost
Carolyn Jones Moore School of Business
Marguerite Knox Nursing
Gretchen Koehler Housing and Residential Life
Becky Levy Student Financial Aid & Scholarships
Ed Miller Financial Aid
Jimmy Monroe Academic Skills Programs
Philip Moore Institutional Planning and Assessment
Joann Morton Criminal Justice
Lucille Mould French and Classics
John Van Zee Engineering and Information Technology
Jon Wardrip Journalism and Mass Communication
Lauren Sutton Student
Student
Student

Risk Management Council
Mike Bruce USC Spartanburg
Dan Berman University 101
Jane M. Jameson Human Resources
Gene Luna Housing and Residential Life
Shealy McCoy, Jr Business Affairs
Virginia Steel USC Aiken
John N. Olsgaard Provost's Office
Walter H. Parham Legal Department
Ernest Ellis Law Enforcement & Safety

Russell and Educational Foundation Research Awards Committees
Russell Research Award, and USC Educational Foundation Research Award for Humanities and Social Sciences
Lala Steelman, Chair Sociology 2002
Susan Cutter Geography 2002
Ronald Prinz Psychology 2003
Mark Smith History 2003
Keith Davis Psychology 2004
Lawrence Glickman History 2004
Russell Research Award, and USC Educational Foundation Research Award for Science, Mathematics, and Engineering
Franklin Berger, Chair Biological Sciences 2002
Jerrold Griggs Mathematics 2002
Walter Piegorsch Statistics 2003
James Sodetz Chemistry and Biochemistry2003
Chaden Djalali Physics and Astronomy 2004
William Padgett Statistics 2004
USC Educational Foundation Research Award for Health Sciences
Alvin Fox, Chair Medicine 2002
Gwen Felton Nursing 2002
Richard Sowell Nursing 2003
Harriet Williams Public Health 2003
Jeanette Jerrell Medicine 2005
USC Educational Foundation Research Award for Professional Schools
Roy Stuckey, Chair Law 2002
Huynh Huynh Education 2002
Herbert Johnson Law 2002
Kendall Roth Moore School of Business2003
Terry Tirrito Social Work 2005

University Safety Committee
Richard Conant, Chair Music
Sarah Boyd Continuing Education
Carmela Carr Student Life
Jim Demarest Facilities Management
Bill Dickens Health and Safety
Wolfgang Elfe Germanic, Slavic & East Asian Languages
Henry Garbade Law Enforcement and Safety
Calvin Gallman Police Department
Eric Grabski University Police Department
Andy Fink Housing and Judicial Programs
Loretta Lynch Reichert Student and Alumni Services
Frank Mims Operational Services
Tricia Phaup Health & Wellness Programs
Dennis Pruitt Student and Alumni Services
Mike Schoen Continuing Education
Ernest Ellis Law Enforcement and Safety
Caroline Taylor Libraries & Instructional Services
Corey Ford Student Body President
Nithya Bala Student Body Vice President
Heather West Student
Zachary Pittman Student
Kris Hodgkinson Student

Scholarship and Financial Aid Committee
Douglas Meade, Chair Mathematics 2002
Steven Mann Moore School of Business 2002
Ruth Strickland TRIO Programs 2002
John Van Zee Engineering and Information Technology 2002
Maribeth Coller Moore School of Business 2003
Jim Copenhaver Music 2003
Robin Morris Psychology 2003
Harriet Williams Transition Year Program 2003
Mike Dickson Pharmacy 2003
James Burns Transition Year Program 2004
Jim Hunter Theatre, Speech and Dance 2004
Fred Buttell Social Work 2004
John Lowery Education 2004
Mary Ellen O'Leary Mathematics 2004
Ed Miller, ex officio Dir. Financial Aid & Scholarship
Char Davis, ex officio Enrollment Mgmt
Donald Greiner, ex officio Office of the Provost
James Stiver, ex officio South Carolina Honors College
Joseph Taylor, ex officio Financial Services
Kimberly Palusiak Student
Tina Brown Student

Scholarship Subcommittee/Carolina Scholars and McNair Scholars - Core Committee
Robin Morris, Chair Psychology 2002
Terry Davis, ex officio Undergraduate Admissions
Don Greiner, ex officio Provost's Office
Peter Sederberg, ex officio SC Honors College
Andrew Gowan Music 2002
Jim Burns Hospitality, Retail and Sport Management 2003
Maribeth Coller Moore School of Business 2003
Doug Meade Mathematics 2004
John Van Zee Engineering and Information Technology 2004
Ernest Wiggins Journalism and Mass Communications 2004

South Carolina Honors College Policy Committee
Sally Boyd, Chair Continuing Education Academic Credit Programs
Jim Burns Transition Year Program
Maribeth Coller Moore School of Business
Cynthia Lawson Admissions
Catherine Murphy Chemistry and Biochemistry
Christopher Robinson Art
Lori Thombs Statistics
John Van Zee Engineering and Information Technology
Gail Wagner Anthropology
Peter Sederberg, ex officio South Carolina Honors College
James L. Stiver, ex officio South Carolina Honors College
Douglas Williams, ex officio South Carolina Honors College
President, Honors College Council
Elizabeth Voris Student
Student

Student Publications and Communications, Board of
John Willenborg Moore School of Business 2001
Scott Farrand Journalism and Mass Communications 2003
John Jakubs Geography 2004
Jerry Brewer, ex officio, (contact) Student Life
Erik Collins, ex officio Journalism and Mass Communications
Kent Sidel, ex officio Journalism and Mass Communications
Harriet Williams, ex officio Hospitality, Retail and Sport Management
Brook Bristow Student
Sarah Hays Student
Jennifer Fall Student
Carter Williams Student

Student-Trustee Liasion Committee
Corey Ford Student Body President
Nithya Bala Student Body Vice President
Hydrick Harden Treasurer
Emily Ley-Shiley Graduate Student
Brook Bristow Student
Manasi Sinha Student

System Policy Committee
John Olsgaard, Chair Provost's Office
Chris Plyler Regional Campuses
Jane Jameson Human Resources
Walter Parham Legal
Blanche Premo-Hopkins USC Aiken
Judith Prince USC Spartanburg

Traffic Appellate Court
Derrick Huggins, ex officio Parking & Vehicle Registration
Linda Dorsett Fellowship and Scholar Programs
Thomas Hennix Payroll
Vanessa Hill Alumni Association
Loretta Lynch-Reichert, Chair Student and Alumni Services
Jayne Hatchell Business Affairs
Judy Owens Human Resources
Patsy Tanner South Carolina Honors College
Travis Thompson Student
Blake Carl Student
Ameenah Pridgen Student

University 101 Academic Advisory Committee
Dan Berman, Chair University 101, Director
Stuart Hunter University 101, Director
John Gardner Distinguished Professor Emeritus
Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost
Danny Baker Criminal Justice
Daniel Barron Library and Information Science
Paul Beasley TRIO Programs
Susan Bridwell Libraries & Instructional Services
Jim Burns Hospitality, Retail and Sport Management
Deborah Cureton USC Lancaster
Harrison Greenlaw Orientation and Testing
Ina Rae Hark Liberal Arts
Carolyn Jones Moore School of Business
Eileen Korpita Pre-Professional Advising
Gene Luna Housing
Tom McNally Libraries & Instructional Services
Kara Montgomery Athletics
Philip Moore Institutional Planning and Analysis
Mary Ellen O'Leary Mathematics
Kenneth Perkins Preston Residential College
Mike Perkins Engineering and Information Technology
Patricia Phaup Health and Wellness Programs
Chris Plyler Regional Campuses
Katherine Reynolds Education
Larry Salters Career Center
Kent Sidel Journalism and Mass Communications
Harriet Williams Public Health
Corey Ford Student Body President
Brooks Brower Graduate Student with University 101
Rebecca Lerch Graduate Student with University 101
Student
Student

Vehicle Accident Review Board
Shealy McCoy, Chair Risk Management Council
Jeff Cargile Human Resources
Michael W. Findley USC Aiken
Phil Knox USC Spartanburg
Lawrence Pathel University Police Department
Gerald Goings Facilities Management
Ernie Ellis Law Enforcement & Safety
Derrick Huggins Transportation Services
Jayne Hatchell, Secretary Risk Management

Veterans' Advisory Committee
Jacob Rivers, Chair Veterans Services, Director
Becky Greer Financial Services
Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
Bobby Gist, ex officio Affirmative Action Officer
Bob Godfrey Student Financial Aid and Scholorships
Scott King Admissions
Donald Stowe Hospitality, Retail and Sport Management
Diane Sanderson Office of the Registrar
Student
Student

Women's Issues Committee
Carolyn Jones, Co-Chair Moore School of Business 2003
Harriett S. Williams, Co-Chair Hospitality, Retail, and Sport Management2003
Cindy Benton Student Life 2002
Barbara Blaney University Registrar 2002
Jeff Cargile Human Resources 2002
Gail Crouch Moore School of Business 2002
Susan Cutter Geography 2002
Ronald A. Davis Music 2002
Sonya Duhe' Journalism 2002
Viki Fecas Career Center 2002
Ida Fogle Human Resources 2002
Deborah Fowler Retail 2002
Sandra Hendley Moore School of Business 2002
Heidi Mills Education 2002
Jane Olsgaard Library 2002
Margaret Perkins EPI 2002
Margit Resch Germanic, Slavic & East Asian Languages 2002
Hope Rivers Trio 2002
Lala Steelman Sociology 2002
Wendy Valerio Music 2002
Katherine Vaughn Health Services 2002
Micky Ward History 2002
Debra Williams Statistics 2002
Thomas Cafferty Psychology 2003
Mary MacDonald Cordray Regional Campuses and Continuing Education2003
Constance Hendricks Nursing 2003
Marlene Mackey Nursing 2003
Venis Manigo Purchasing 2003
Mary Ellen O'Leary Mathematics 2003
John Valentine Institutional Research 2003

Women's Studies Committee
Lynn Weber, ex officio, Chair Women s Studies Director
Ann Coker Public Health 2002
Constance Hendricks Nursing 2002
Barbara Hirshorn Sociology 2002
Maria Mabrey Spanish, Italian & Portuguese 2002
Ed Madden English 2002
Rita Rhodes Social Work 2002
Pearl Fernandes USC Sumter 2003
Valinda Littlefield History/African-American Studies2003
Sadye Logan Social Work 2003
Christopher Preston Philosophy 2003
Jane Teas SC Cancer Center 2003
Wanda Hendricks Women's Studies 2004
Cleveland Sellers African American Studies 2004
Susan Schramm Educational Leadership and Policies 2004
Sara Wilcox Public Health 2004
Graduate Student
Student
Student

RETURN TO TOP
USC LINKS: DIRECTORY MAP EVENTS VIP
SITE INFORMATION