Go to USC home page USC Logo OFFICE OF THE PROVOST
UNIVERSITY OF SOUTH CAROLINA

Provost Home

About the Provost Office

Calendar

Dean Reviews

Documents, Forms, and Reports

News & Announcements

Policies and Procedures

Programs and Initiatives


SACS Accreditation

Safety

Searches

Strategic Planning

University Ombudsman

 

CONTACT US:
102 Osborne Admin Building University of South Carolina
Columbia, SC 29208
Phone: (803) 777-2808
Fax: (803) 777-9502
provost@sc.edu 


FAQs & A to Z Index

USC THIS SITE
 
A to Z Index | Assessment | CTE | Faculty Manual | Outlook | University Policies

Special Advisory Committees 2003-2004

Affirmative Action Advisory Committee
G. James Burns, Chair South Carolina Honors College
Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
Kwame Dawes English
Ida Fogle Human Resources
Bobby Gist Equal Opportunities Programs
Scott Goode Chemistry and Biochemistry
Jane Jameson Human Resources
Walter Parham General Counsel
Zachery Scott Student Body Vice President

AMOCO Outstanding Teachning Award Committee - Columbia Campus
Ron Atkinson (1992 winner) History
William Bearden, (1985 winner) Moore School of Business
David G. Cowart (1987 winner) English
Chaden Djalali (1999 winner) Physics and Astronomy
Scott R. Goode (1991 winner) Chemistry and Biochemistry
Donald Greiner (1983 winner) Office of the Provost, English
Steven Mann (1995 winner) Moore School of Business
Jerome Odom (1984 winner) Provost, Chemistry and Biochemistry
Wally Peters (2002 winner) Engineering and Information Technology
Daniel Reger (1996 winner) Chemistry and Biochemistry
Terence A. Shimp (1990 winner) Moore School of Business
Richard Showman (1997 winner), Chair Biological Sciences
John Spurrier (2000 winner) Statistics
David Sumner (2001 winner) Mathematics
Vincent Van Brunt (2003 winner) Engineering and Information Technology
Mallory Corley Student
Brian Mayer Student
Jessica Guerrero Student
Justin Miles Student
Ryan Eubanks Student

Associate/Assistant Deans' Council
Mary Ann Byrnes, Chair Liberal Arts
Alice Adkins Nursing
Dan Berman University 101
Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
Barbara Blaney Registrar's Office
Wayne Buff Pharmacy
Thorne Compton Liberal Arts
Althea Counts TRIO
Gayle Douglas Mass Communications and Information Studies
Cliff Fuhrman Pharmacy
Gwendelyn Geidel School of the Environment
Donald Greiner Office of the Provost
Carolyn Jones Moore School of Business
Leslie Jones South Carolina Honors College
Loren Knapp Science and Mathematics
Gene Luna, ex officio University Housing
Teresa Moore Public Health
Gail Pack Mass Communications and Information Studies
Michael Perkins Engineering and Information Technology
Robert Pruzin Music
Gail Stephens Registrar's Office
Don Stowe Hospitality, Retail and Sport Management
Irma Van Scoy Education
Peter Werner Education

Awards Committee
John McFadden, Chair Education
Donald Greiner, ex officio Office of the Provost
Dennis A. Pruitt, ex officio Student and Alumni Services
Jerry Brewer, ex officio, Secretary Student Life
Lucille Mould Languages Literatures and Cultures
Kristin Andreano Student
John Matthews Student
ODK Member

Blatt Physical Education Center Advisory Committee
Karen French, Chair Physical Education
Susan Anderson Theatre and Dance
Larry Durstine Exercise Science
Jerry Brewer Student Life
Ron Byers Campus Recreation
Herbert Camp, ex officio Campus Recreation
Ernie Ellis Law Enforcement
Laurie Massa Athletics Dept
Ed Mercer Chemistry and Biochemistry
Philip Moore Institutional Planning and Assessment
Dennis Pruitt Student and Alumni Services
Marie Reilly Law School
Margaret Brunson Student

Commencement Committees
Columbia Commencement Committee
Thomas Stepp, Chair Board of Trustees
Barbara Blaney Registrar
Pamela Bowman Special Events
Katie Dreiling Student Body President
Ernest Ellis Law Enforcement and Public Safety
Rhonda Filiatreault Provost's Office
Joseph Gibbons Senior Faculty Member
Lee Goodman DEIS
Andy Gowan Music
Don Greiner Provost's Office
Celia Hartman President's Office
Chris Horn Publications
Diane Huggins Music
Ruth Jenkins Board of Trustees
Sid Kenyon Carolina Coliseum
Margaret Lamb Media Relations
Richard Lawhon Graduate School
Laura Long Law
Russ McKinney Public Affairs
Julie Nichols Mass Communications and Information Studies
Larry Pearce Publications and Printing
Dennis Pruitt Student Affairs
Bob Pruzin Music
Lynn Robertson McKissick Museum
Barbara Salmons Board of Trustees
Diane Sanderson Registrar's Office
Jennifer Sease Special Events
Jane Sharar Special Events
Kent Sidel Mass Communitcationa and Information Studies
Carol Smith Medicine
Gordon Smith Graduate School
Michael Taylor Koger Center
Sarah Wise Retailing
Systemwide Commencement Committee
Thomas Stepp, Chair Board of Trustees
Ruth Jenkins Board of Trustees
Barbara Salmons Board of Trustees
Pam Bowman Special Events
Jennifer Sease Special Events
Jane Sharar Special Events
Jane Brewer USC Salkehatchie
Brenda Childers USC Union
Deidre Martin USC Aiken
Frances Brice Krydynski USC Spartanburg
Mary Fran Smith USC Sumter
Pam Bowman Special Events
Russ McKinney Public Affairs
Joan Lemoine USC Beaufort
Nancy Scheider USC Beaufort
Celia Hartman President's Office
Rebecca Parker USC Lancaster
Larry Pearce Publications and Printing
Diane Sanderson Registrar's Office

Committee on Conflict of Interest
Dave Bowden Continuing Education 2004
Ralph White Engineering and Information Technology 2004
Sandra Kelley Psychology 2004
Mark Davis Public Health 2004
Edward Callen USC Aiken 2005
Catherine Murphy, Chair Chemistry and Biochemistry 2005
Glenda Sims USC Spartanburg 2005
Les Sternberg Education 2005
Nathan Crystal Law 2005
James Buggy Medicine 2006
Hoyt Wheeler Moore School of Business 2006
Ex officio
Thomas Coggins Research Compliance
Jane Jameson Vice President, Human Resources
George W. Lampl, III Legal
Harris Pastides Office of Research

Data Administration Committee
Gail Stephens, Chair Registrar's Office
Kay Coleman Institutional Planning and Assessment
Warren Cope Computer Services
Kenneth Corbett Business and Finance
John Duncan Computer Services
Anthony Edwards Graduate School
Jeff Farnham AIS, Computer Services
Gigi Gillespie Human Resources
Linda Holland Computer Services
Brenda Johnson Undergraduate Admissions
Star Kepner USC Sumter
Philip Moore Institutional Planning and Assessment
Kate Olin USC Beaufort
Judy Owens Human Resources
Myra Smith Equal Opportunity Programs

Disability Affairs Committee
Deborah Haynes, Chair Educational Support Services
Jeff Cargile Human Resources
Donna Collins Facilities Management
Jim Demarest Facilities Services
Amy Donnelly Education 2004
Joe Fortune Housing Services
Bobby Gist Equal Opportunity Programs
Derrick Huggins Vehicle Management and Parking Services
Judy Kaye Nursing2005
Shealy McCoy Business Affairs
Jacob Rivers Veterans Affairs
Daphne Sipes Legal Department
Katie McClendon Student
Mike Reed Student

Distance Education Advisory Committee
Faculty and Staff Members
Teri Kuhs, Chair Education
Alice Adkins Nursing
Sam Baker Arnold School of Public Health
Dan Barron Mass Communications and Information Studies
Jo Cottingham Libraries
Tena CrewsHospitality, Retail & Sport Management
Andy Crosland Senior Campuses
Madilyn Fletcher Science and Mathematics
Betty Harvey USC Sumter, rep for Regional Campuses
Pat Huett Social Work
Phil Marshall Moore School of Business, undergraduate studies
Bill Ranson Engineering and Information Technology
Jerel Rosati Liberal Arts
Kenneth Stevenson Education
Aileen Trainer Graduate School, Extended Graduate Campus
Carolyn West Regional CAmpuses and Continuing Education
Paul Yazel Moore School of Business
Ex-Officio Members
Susan Bridwell Distance Education & Instructional Support
Chris Brown Computer Services
Bill Hogue Office of Information Technology
John Olsgaard Office of the Provost

Environmental Advisory Committee
Bruce Coull, Chair School of the Environment
Marjorie Aelion Environmental Health Sciences
Hanif Chaudhry Civil Engineering
James Demarest Facilities Services
William Hogue Chief Information Officer
Stuart Hunter University 101
Charles Jeffcoat Construction Services
Margaret Lamb Media Relations
George Lampl General Counsel
Gene Luna Student Development and University Housing
Michael Matthews Chemical Engineering
Shealy McCoy Environmental & Health Safety
Christopher Preston Philosophy
Scott Reynolds Purchasing
Michael Scheffres University Dining Services
Charles Stevenson Facilities Management
James Sweigart Moore School of Business
Douglas Williams Geological Sciences/SC Honors College
Student Representative Graduate Student Association
Student Representative Student Government Association
Student Representative SAGE (Students Allied for a Greener Earth)

Fellowships and Scholar Program Advisory Committee
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs Director
Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost
Jan P. Smoak, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
Marjorie Aelion Environmental Health Sciences
C.R. Brasington Hospitality, Retail & Sport Management
Jay Coleman Psychology
Adam Grostky International Programs for Students
Vicki Hamby Career Center
Michael Jinnette Undergraduate Admissions
Ed Madden English
Douglas Meade Mathematics
Melani Miller Student and Alumni Services
John Nelson Biological Sciences
Mike Perkins Engineering and Information Technology
Jeff Persels Languages, Literautres, and Cultures
Roger Sawyer College of Science and Math
Peter Sederberg SC Honors College
Shelley Smith Sociology
Patricia Willer International Programs for Students

Scholarship Subcommittees
Fulbright Grant
Jeff Persels, Chair Languages, Literatures and Cultures
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
George Mitchell Scholarship
Ed Madden, Chair English
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
Goldwater Scholarship Committee
Douglas Meade, Chair Mathematics
Scott Goode Chemistry and Biochemistry
Leslie Sargent Jones SC Honors College
James Ritter Chemical Engineering
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
Jacob Javits Fellowship
C.R. Brasington, Chair Hospitality, Retail & Sport Management
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
Marshall Scholarship Committee
John Nelson, Chair Biological Sciences
Tom Brown History
Robert Carlsson Moore School of Business
Donald Greiner Office of the Provost
Jill Frank Political Science
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
National Science Foundation Graduate Research Fellowships
Jay Coleman, Chair Psychology
Michael Amiridis Engineering
Erin Connolly Biology
John Dawson Chemistry
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
National Security Education Program
Adam Grotsky, Chair International Programs for Students
Kristia Finnigan Liberal Arts
Don Puchala Political Science
Patricia Willer International Programs for Students
Leslie Sargent Jones SC Honors College
Jan P. Smoak, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
Rhodes Scholarship Committee
Peter Sederberg, Chair SC Honors College
Judith Kalb Languages, Literatures and Cultures
Kevin Lewis Religious Studies
Robert Patterson History
Stephen Stancyk Marine Science
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
Truman Scholarship Committee
Shelley Smith, Chair Sociology
Robert Angel Political Science
Steven Burritt 1995 Truman Scholar
Robert Felix School of Law
Donald Fowler GINT
George Geckle English
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
Udall Scholarship Committee
Marge Aelion, Chair Public Health
Liv Brakewood Civil and Environmental Engineering
Bruce Coull School of the Environment
Christopher Preston Philosophy
David Whiteman Political Science
Douglas Williams (on sabbatical) SC Honors College
Jan P. Smoak, ex officio Fellowships and Scholar Programs

Graduate Council
Elected
Gordon Smith, ex officio Dean, Graduate School
Lawrence Glickman History 2004
Fred Medway Psychology 2004
Kenneth Stevenson Education 2004
Irma VanScoy Education 2004
Gregory Carbone Geography 2005
Stanley Dubinsky English 2005
Miriam Freeman Social Work 2005
Thomas Hilbish Biological Sciences 2005
Michael Myrick Chemistry and Biochemistry 2006
Appointed
Jeffrey Priest USC Aiken2004
Anne Shelley USC Spartanburg2004
Elizabeth Ravlin Moore School of Business 2004
Anton Schep Mathematics 2004
Vincent Van Brunt Chemical Engineering 2004
Murray Mitchell Physical Education 2005
Carl Rosenfeld Physics and Astronomy 2005
DeAnne Messias Nursing 2006
Nancy Zimmerman Mass Communications and Information Studies 2006
Christine Ebert Graduate School Representative
Anthony Edwards Graduate School Representative
Dale Moore Graduate School Representative
Aileen Trainer Graduate School Representative

Non-Academic Student Grievance Committee
Gene Luna, ex officio Housing and Judicial Programs
Alisa Cooney Student Judicial Programs
John Lowery Education
Bobby Fernanders Student
Cameron Brunette Student

Health and Safety Oversight Committee
Tom Syfert Health and Safety
Bill Hill Health Services 2004
Jane Jameson Human Resources 2005
Robert Beattie Animal Resource Facility 2005
Tommy Coggins SPAR 2005
James Demarest Facility Services 2005
Ernest Ellis Law Enforcement 2005
Stephen Morgan Chemistry and Biochemistry 2005
Jeffrey Patton , Chair Pathology 2005
Lucia Pirisi-Creek Pathology 2005
Helen Zeigler Business and Finance 2005
Zur Loye, Hans-Conrad Chemistry and Biochemistry 2005

Health Services Advisory Committee
Gene Luna, Chair Student Development and University Housing
Kristine Calderon Public Health
Herbert Camp Student Life
Tim Coley Housing, Residence Life
Larry Durstine Exercise Science
Marcous Gardner Health and Wellness Programs
Russell Haber Counseling and Human Development Center
Debbie Haynes Educational Support Services
William Hill Thomson Student Health Center
Cicely Jenkins Thomson Student Center
Fleming Jones Thomson Student Health Center
Terry King Thomson Student Health Center
Linda Morphis Nursing
Michelle Murphy Health and Wellness Programs
Tricia Phaup Office of Health and Wellness Programs
Nancy A. Richeson Medicine
Peter Swanson Counseling and Human Development Center
Patricia P. Willer International Programs
Erin Hundley Graduate Student
Matt Floyd Student
Angela Malek Student
Payal Patel Student
Anna Price Student
Michael Reed Student

Horseshoe Historical Restoration Committee
Peter Sederberg, Chair South Carolina Honors College
Brian Cuthrell Libraries
Carl Evans Religious Studies
Charles Jeffcoat, ex officio Facilities Planning
Lynn Robertson McKissick Museum
Paul Willis, ex officio Libraries
Julie Kreisman Student
Haley Smith Student
Marissa Vawter Student

Information Technology Council, University
Bill Hogue, ex-officio, chair Information Technology
Steve Adams, ex-officio Distance Education and Instructional Support
Stephen Bajjaly Mass Communications and Info Studies
Barbara Blaney Registrar
Kimberly Bone Nursing
Herbert Brown Hospitality, Retail and Sport Management
Ken Corbett Business and Finance
Mary Cordray Regional Campuses & Continuing Education
Alma Creighton, ex-officio Libraries
Char Davis Enrollment Management
Lorie Edwards, ex-officio Computer Services
Steven Hinckley Law
Jane Jameson Human Resources
William Kettinger Moore School of Business
Douglas Meade Mathematics
William Morris South Carolina Honors College
Philip D. Moore Science and Mathematics
Philip S. Moore Institutional Planning and Assessment
David Mullaney Liberal Arts
Dwayne Porter Baruch Institute
Ernest Pringle Housing
Mark Tompkins Government and International Studies
Troy Travis, ex-officio Information Technology
Jason Trenary Music
Philip Watson Medicine
Juan Vargas Computer Science and Engineering
Katie Dreiling Student Body President
Zachery Scott Student Body Vice President
Harry Bohli Student

Institutional Animal Care and Use Committee
Donald Allen, Chair Medicine
Mrs. Jan Ayers Nonaffiliated/Community Member
Robert Beattie,ex officio Veterinarian
James Carson Public Health
Joe Hick Nonaffiliated/Community Member
Charles Mactutus Psychology
Alexander McDonald Medicine
Marge Pena Biological Sciences
Margaret Rentz, ex officio Animal Resource Facilities
Brit Wilson Medicine
Marlene Wilson Medicine
Bao Zhu Pharmacy
Abdul Ghaffar, Alternate School of Medicine
Paul Housley, Alternate School of Medicine
Rekha Patel, Alternate Biological Sciences
Thomas Coggins, Consultant SPAR
Charles Jeffcoat, Consultant Facilities Planning
Joe McClug, Student Rep Public Health
Suresh Volate, Student South Carolina Cancer Center

Institutional Review Board for Human Subject Research
Franklyn F. Bolander, Chair Biological Sciences2004
Thomas Coggins, ex officio Research Compliance
Joseph Harm USC Aiken/Psychology 2004
Suzanne McDermott School of Medicine 2004
David Schwartz Pediatrics 2004
John Skvoretz Sociology 2004
Carol McMahon Pathology 2005
John Shupper Community Member 2005
Holly Watson Pharmacy 2005
Sara Wilcox Exercise Science 2005
Leslie Sargent Jones Pharmacology/Physiology 2006
George Khushf Philosophy 2006
K.C. Kirasic Psychology 2006
Robert McKeown Epidemiology & Biostatistics 2006
Ken Phillips Nursing 2006
Marilyn Wingard Community Member 2006
Institutional Review Board Alternate Members:
Mary Boyd Nursing
Larry Durstine Exercise Science
Lewis Johnson Pathology

Insurance and Annuities Committee
Ida Fogle, Chair Human Resources
Jeffery Cargile, ex officio Human Resources
Thomas Cafferty Psychology
Pam Cope Payroll
Helen Doerpinghaus Moore School of Business
Jim Flanagan Law School
William Hill Thomason Health Center
Brian Jowers School of Medicine
Bruce McClenaghan Exercise Science
Donna Richter Public Health
George Lampl, ex officio Legal Office

Judicial Council, Carolina Student
Scott Lewis, ex officio Director of Judicial Affairs
Faculty
Charles Bierbauer Mass Communications and Information Studies
Mary Ann Byrnes Liberal Arts
Erik Collins Mass Communications and Info Studies
Allen Corbett Moore School of Business
Deborah Fowler Hospitality, Retail and Sport Management
Sarah Fuller Nursing
Thomas Hughes Moore School of Business
Jacque Jacobs Education
Robert Markland Moore School of Business
Jennifer Maxwell Languages, Literatures & Cultures
John May Continuing Education Programs
J. Mitchell Miller Criminology and Criminal Justice
Douglas Williams South Carolina Honors College
Staff
C.J. Cambre Libraries
Tim Coley Residence Life
Mike Duncan Russell House
Helen Fields University Housing
Andy Fink Residence Life
Scott Kaplan Orientation and Testing
Pat Lardner Payroll
Maybry Limehouse Aerospace Studies
Dinah Long Small Business Development Center
Jason Pappas Athletics Department
Tom Perry Athletics Department
Michael Schoen Continuing Education
Mike Shealy International Business and Education Research
Sonja Snowdon Public Health
Eric Tappa Geological Studies
Tucky Taylor Libraries
Denise Wellman Visitor's Center
Students
Lauren Adams
Elizabeth Bakanic
Kelly Bessent
Kevin Brazell
Chanell Brown
Jessica Carfolite
Kimberly Christie
Blake Clancy
Rebecca Clinton
Amanda Coffey
Robert Duke, Jr.
Jennifer Fall
Brian Gander
Davida Grant
Ian Headley
Linsey Hocker
Kiti Kajana
Sonia Karamchandani
Jennifer Keown
Jewitte Leggett
Anna McAlpine
Cllie Patrice McGill
Jamie McIntyre
Courtney Miller
Karen Miller
Justin Moody
Jose Ramirez
Melissa Reid
Ann Robson
Priya Sarathy
Gary Brooks Splawn
Stephen Splawn
Melissa Snyder
Israel Stone, Jr.
Duane Venner
David Weldon

Legal Residence Committee
Jerry Brewer Student Life
Brenda Josey, ex officio Admissions
Dale Moore Graduate School
Katherine ReynoldsEducation
Howard Stravitz, Chair Law
Daphne Sipes, ex officio Legal Office
Rosa Thorn-Jones Women's Studies
Mandy Dungeon Student
Aaron Polkey Student

Committee on Named and Distinguished Professorships
William T. Moore, Chair Moore School of Business2006
R. Ladson Boyle Law 2005
Allan Brett Medicine 2005
Susan Cutter Geography 2005
Ann O. Bowman Political Science 2006
John E. Richards Psychology 2006
Vicki Vance Biological Sciences 2006

Orientation Committee
Harrison S. Greenlaw, Chair Student Orientation
Robert Askins Registration & Records
Daniel Berman University 101 and Media Arts
James Burns South Carolina Honors College
James Copenhaver Music
Donald Greiner Office of the Provost
Scott King Admissions
Lucille Mould Languages, Literatures, and Cultures
Mary Ellen O'Leary Mathematics
Mary Ann Byrnes, ex officio, chair Associate/Assistant Deans' Council
Dipti Patel Student

Outstanding Faculty Advisor Award Committee (Ada B. Thomas)
Dan Berman, Co-Chair University 101
Cleveland Sellers, Co-Chair African American Studies
Mickey Ward, Staff Award History
Larry Durstine Exercise Science
Donald Greiner, ex officio Office of the Provost
Donald Stowe Hospitality, Retail, and Sport Management
Peter Werner Physical Education
Dipti Patel Student
Quentin McGill Student
Tyrea Dulaney Student

Outstanding Freshman Advocate Committee
Mary Ann Byrnes, Chair Liberal Arts
Daniel Berman, ex officio University 101
Viki Fecas University Career Center
Carolyn Jones Moore School of Business
Gene Luna Student Development and Housing
Lucille Mould Languages, Literatures and Cultures
Mary Ellen O'Leary Mathematics
Harriett Williams English
Jessica Clanton Student
Mark McLawhorn Student
Katie Toole Student

Outstanding Graduate Teaching Assistant Award Committee
Gordon Smith, ex officio Graduate School
Christine Ebert, Chair Education
Anthony Edwards, ex officio Graduate School
Craig Kridel Education 2004
Anne Bezuidenhout Philosophy 2005
Robert Feller Biological Sciences 2005
Jessica Kross History 2005
Judith James English 2006
Steve Mann Moore School of Business 2006

Parking Appellate Court
Loretta Lynch-Reichert, Chair Student Affairs
Derrick Huggins, ex officio Vehicle Management and Parking Services
Darryl Davis Housing and Residential Services
Thomas Hennix Accounting Services/Petigru
Vanessa Hill Alumni Association
Jayne Hatchell Business Affairs
Janice Bell Human Resources
Patsy Tanner South Carolina Honors College
Julie Kreisman Student
John Brett Nolan Student
Brian Wayne Student

Parking and Transit Advisory Committee
Derrick Huggins, ex officio Vehicle Management and Parking Services
Charlie Jeffcoat, ex officio Facilities Planning
Ernest Ellis, ex officio Law Enforcement & Safety
Lewis Burke Law
Darryl Davis Housing and Residential Services
Dean Kress Moore School of Business
Loretta Lynch-Reichert Chair of Parking Services Appellant Court
Chair of the Faculty Senate Parking Ad Hoc
Patti O'Rourke Health and Safety/Risk Management
Natalie Bain Student
Matt Floyd Student
Ben Havird Student
Patrick Walsh Student

University Press Committee
Richard Showman, Chair Biological Sciences2006
Patrick Scott, Vice Chair English 2004
Matthew Bruccoli English 2004
Walter Edgar History 2004
Rob Wilcox Law 2004
Betty Glad Political Science 2005
Mark Smith History 2005
Ron Wilder Economics 2005
Andrew Billingsley Sociology 2006
Leon Ginsberg Social Work 2006
Dorothy Payne Music 2006
Curtis Clark, ex officio Press Director
Paul Willis, ex officio Libraries

Preston Residential College Advisory Committee
Hal French, Chair Religious Studies
Tim Coley Student Housing
Jill Frank Political Science
Donald Greiner, ex officio Office of the Provost
Karl Heider Anthropology
Becky Lewis Continuing Education
Kevin Lewis Religious Studies
Matthew Miller Mathematics
Melani Miller Student and Alumni Services
Chris Robinson, ex officio Preston College

Radiation Safety Committee
Hans-Conrad zur Loye, Chair Chemistry and Biochemistry
David Adcock Radiology
Marge Aelion Public Health
Shealy McCoy, ex officio Director of Risk Management and Insurance
Margaret Hunt Microbiology & Immunology
W. Stephen Kistler Chemistry and Biochemistry
Holly Levoie Developmental Biology and Anatomy
Erin Connolly Biological Sciences
Michael Wyatt Pharmacy
Daniel Zurosky, ex officio Radiation Safety

Regional Campuses Academic Advisory Council
John Logue, Chair Sumter
Jerry Odom, ex-officio Provost
Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost
Joseph Pappin Continuing Education 2004
Mike Schoen Continuing Education 2005
Lisa Rashley Lancaster 2004
Wayne Thurman Lancaster 2005
Bob Group Salkehatchie 2004
Bill Bowers Salkehatchie 2005
Steve Bishoff Sumter 2004
Hayes Hampton Sumter 2005
John Wright Union 2004
Steve Buchanan Union 2005

Registration Committee
Barbara Blaney, Chair University Registrar
Robert Askins Registrar's Office
Mary Ann Byrnes Chair, Associate and Assistant Deans' Council
Carolyn Champion Distance Education
Collin Crick Moore School of Business
Terry L. Davis Undergraduate Admissions
Julie Eccles Registrar's Office
Robert Godfrey Financial Aid and Scholarships
Steve Graham Computer Services
Harrison Greenlaw Orientation and Testing
Vivian Grice USC Aiken
Janice Hartsoe Registrar's Office
Linda Holland Computer Services
David Hunter Regional Campuses & Continuing Education
George Johnson Mathematics
Peggy Lynch Medicine
Loretta Lynch-Reichert Student and Alumni Services
Ed Miller Financial Aid
Melani Miller Student and Alumni Services
Rebecca Mills Medicine
Dale Moore Graduate School
Kathryn Murphy USC Spartanburg
Michael Schoen Continuing Education
Donald Stowe Hospitality, Retail and Sport Management
Joseph Taylor Financial Services
Candance Thompson Student

Committee on Religious Affairs
Janice Breuer Economics
Jerry Brewer, ex officio Student Life
John CookPresbyterian Student Association
Chaden Djalali Physics and Astronomy
William Lingle Pharmacy
Jane Poster, Chair Baptist Collegiate Ministries
Carl Wells Student Life
Rachel Rosansky Student
Samuel Bennett Student

Research and Productive Scholarship Committee
Wanda Hutto, ex officio, contact, SPAR
The committee will be posted at a later date.

Retention Committee
Melani Miller, Chair Student and Alumni Services
Daniel I. Berman University 101 and Media Arts
Tim Coley University Housing
Charlene W. Davis Enrollment Management
Julia Eccles Registrar's Office
Art Farlowe Psychology
Donald Greiner Office of the Provost
Carolyn Jones Moore School of Business
Gretchen Koehler Business and Finance
Becky Levy Student Financial Aid & Scholarships
Ed Miller Financial Aid
Philip Moore Institutional Planning and Assessment
Lucille Mould Languages, Literatures and Cultures
Jon Wardrip Mass Communications and Information Studies
Marie Swewll Graduate Student
Maxwell Highsmith Student Government
Zachary Scott Student Government
Haley Smith Student
Ginnie Wright Student
Justin Williams Student
Lerone Wilder Student

Russell and Educational Foundation Research Awards Committees
Russell Research Award, and USC Educational Foundation Research Award for Humanities and Social Sciences
Donald R. Songer, Chair Political Science 2005
Keith Davis Psychology 2004
Lawrence Glickman History 2004
Thomas Rice English 2005
Janette Hospital English 2006
Allen Miller Languages, Literatures, and Cultures 2006
Russell Research Award, and USC Educational Foundation Research Award for Science, Mathematics, and Engineering
Chaden Djalali, Chair Physics and Astronomy 2004
Berten E. Ely Biological Sciences 2005
M. Asif Kahn Engineering and Information Tech2005
2006
Vladimir N. Temlyakov Mathematics 2006
USC Educational Foundation Research Award for Health Sciences
Jeanette Jerrell School of Medicine 2005
Harriet Williams Public Health 2004
C. Majorie Aelion, Chair Public Health 2006
Stanley Fowler School of Medicine 2006
Alan Decho Public Health 2007
Gwen Felton Nursing 2007
Michael D. Wyatt Pharmacy 2007
USC Educational Foundation Research Award for Professional Schools
Terry Tirrito, Chair Social Work 2005
Kendall Roth Moore School of Business 2004
Lowndes Stephens Mass Communications and Info Studies 2005
Robert Felix Law 2006
John T. Addison Moore School of Business 2007

University Safety Committee
Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
Carmela Carr Student Life
Jim Demarest Facilities Management
Bill Dickens Health and Safety
Henry Garbade Law Enforcement and Safety
Calvin Gallman Police Department
Eric Grabski University Police Department
Andy Fink Housing and Judicial Programs
Loretta Lynch Reichert Student and Alumni Services
Frank Mims Operational Services
Tricia Phaup Health & Wellness Programs
Dennis Pruitt Student and Alumni Services
Mike Schoen Continuing Education
Ernest Ellis Law Enforcement and Safety
Tucky Taylor Libraries
Katie Dreiling (Student Body President)
Zachery Scott (Student Body Vice President)
Katie McClendon Student
Erin Julian Student

Scholarship and Financial Aid Committee
James Burns South Carolina Honors College 2004
Jim Hunter Theatre and Dance 2004
John Lowery Education 2004
Mary Ellen O'Leary Mathematics 2004
Robert Feller Biology 2005
Douglas Meade Mathematics 2005
Lowndes Stephens Mass Communications and Info Studies2005
Ruth Strickland TRIO Programs 2005
Harriet Williams, Chair English 2006
Jim Copenhaver Music 2006
Robin Morris Psychology 2006
Mike Dickson Pharmacy 2006
Ed Miller, ex officio Dir. Financial Aid & Scholarship
Char Davis, ex officio Enrollment Managementt
Donald Greiner, ex officio Office of the Provost
Joseph Taylor, ex officio Financial Services
Quentin McGill Student
Kelly Bowen Student
Erika Martin Student

Scholarship Subcommittee/Carolina Scholars and McNair Scholars - Core Committee
Terry Davis, ex officio Undergraduate Admissions
Don Greiner, ex officio Office of the Provost
Peter Sederberg, ex officio SC Honors College
Doug Meade Mathematics 2004
John Van Zee Engineering and Information Technology 2004
Ernest Wiggins Mass Communications and Info Studies 2004
John Jakubs Geography 2005
Nancy Lane Languages, Literatures and Cultures 2005
Robert Carlsson Economics 2006
Mary Ellen O'Leary Mathematics 2006

South Carolina Honors College Policy Committee
Sally Boyd, Chair Continuing Education Academic Credit Programs
Jim Burns South Carolina Honors College
Tom Hughes Moore School of Business
Cynthia Lawson Admissions
Catherine Murphy Chemistry and Biochemistry
Christopher Robinson Art
Loren Knapp Biological Sciences
Mary Ellen O'Leary Mathematics
Gail Wagner Anthropology
Peter Sederberg, ex officio South Carolina Honors College
Leslie S. Jones, ex officio South Carolina Honors College
Douglas Williams, ex officio South Carolina Honors College
Heather Benson President, Honors College Council
Marissa Vawter Student

Student Publications and Communications, Board of
John Jakubs Geography 2004
Vacant faculty position 2005
Jerry Brewer, ex officio, (contact) Student Life
Erik Collins, ex officio Mass Communications and Info Studies
Kent Sidel, ex officio Mass Communications and Info Studies
Harriet Williams, ex officio English
Tim Roberts Student
Alissa Cooper Student
Kelly Bowen Student
Erika Martin Student

Student-Trustee Liasion Committee
Katie Dreiling Student Body President
Zachery Scott Student Body Vice President
Ben Edwards Treasurer
Ginny Wright Student
Prina Tailor Student

System Policy Committee
John Olsgaard, Chair Office of the Provost
Chris Plyler Regional Campuses
Jane Jameson Human Resources
Walter Parham Legal
Suzanne Ozment USC Aiken
Judith Prince USC Spartanburg

University 101 Academic Advisory Committee
Dan Berman, Chair University 101, Director
Stuart Hunter University 101, Director
John Gardner Distinguished Professor Emeritus
Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost
Danny Baker Criminology and Criminal Justice
Daniel Barron Mass Communications and Info Studies
Paul Beasley TRIO Programs
Susan Bridwell DEIS
Jim Burns Hospitality, Retail and Sport Management
Ron Cox USC Lancaster
Harrison Greenlaw Orientation and Testing
Ina Rae Hark Liberal Arts
Carolyn Jones Moore School of Business
Eileen Korpita Pre-Professional Advising
Gene Luna University Housing
Philip Moore Institutional Planning and Assessment
Mary Ellen O'Leary Mathematics
Chris Robinson Preston Residential College
Mike Perkins Engineering and Information Technology
Chris Plyler Regional Campuses
Patricia Phaup Health and Wellness Programs
Katherine Reynolds Education
Larry Salters Career Center
Kent Sidel Mass Communications and Info Studies
Harriet Williams Public Health
Katie Dreiling Student Body President
Ali Caraway Graduate Student with University 101
Ashlon Langley Graduate Student with University 101
Scarlett Stewart Graduate Student with University 101

Vehicle Accident Review Board
Shealy McCoy, Chair Risk Management and Insurance
Jeff Cargile Human Resources
Michael W. Findley USC Aiken
Phil Knox USC Spartanburg
Lawrence Pathel University Police Department
Gerald Goings Facilities Management
Ernie Ellis Law Enforcement & Safety
Derrick Huggins Vehicle Management and Parking
Jayne Hatchell, Secretary Risk Management

Veterans' Advisory Committee
Jacob Rivers, Chair Veterans Services, Director
Becky Greer Financial Services
Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
Bobby Gist, ex officio Affirmative Action Officer
Bob Godfrey Student Financial Aid and Scholorships
Scott King Admissions
Donald Stowe Hospitality, Retail and Sport Management
Diane Sanderson Office of the Registrar
Cameron Burnette Student
Bill Cordova Student
Kendall Robinson Student

Women's Issues Committee
Deborah Fowler, Co-chair Retailing 2004
Elise Partin, Co-chair Pre-Professional Advising 2004
Jeffery Cargile Human Resources 2004
Althea Counts TRIO Programs 2004
Gail Crouch Moore School of Business 2004
Sonya Duhe' Mass Communications and Information Studies2004
Viki Fecas Career Center 2004
Sandra Hendley Moore School of Business 2004
Jane Olsgaard Libraries 2004
Wendy Valerio Music 2004
Micky Ward History 2004
Jennifer Burr Registrar's Office 2005
Lara Lomicka Languages, Literatures, and Cultures 2006
Vanda Littlefield History 2006
Marna Hostetler Libraries 2006
Cynthia Lawson Admissions 2006
Dinah Long Moore School of Business 2006
Loretta Lynch Reichert Student Affairs 2006

Women's Studies Committee
Laura R. Woliver, ex officio, chair Political Science
Rosa Thorn, ex officio Women's Studies
Preston McKever-Floyd, ex officio Coastal Carolina University
Wanda Hendricks Women's Studies 2004
Cleveland Sellers African American Studies 2004
Susan Schramm Educational Leadership and Policies 2004
Sara Wilcox Public Health 2004
Arlene Andrews Families in Society 2005
Ann Bartow School of Law 2005
Jeanne Garane Comparative Literature 2005
Judith James English 2005
Ramona Lagos Languages, Literatures & Cultures 2005
2006
Saundra Glover Public Health 2006
Janice Jackson Public Health 2006
Fran Perry USC Lancaster 2006
Ben Edwards Student

 
RETURN TO TOP
USC LINKS: DIRECTORY MAP EVENTS VIP
SITE INFORMATION