Skip to Content

My Arts and Sciences

Unit Deployment Teams

All CAS departments have identified Unit Deployment Teams which will serve as the main points of contact for the Dean's Office in the Return to Work process.    In CAS academic programs, centers and institutes, the directors will serve in this role.

The college and unit teams will serve as the primary contacts for communication with the university’s Future Planning Group as they implement the Return to Work process and communicate any potential changes to the plan, should that happen.

Unit Representatives Keywords
(hidden column)
African-American Research, Institute for Kim Simmons  
African-American Studies Qiana Whitted  
Ann Johnson Institute Allison Marsh  
Anthropology Jennifer Reynolds, Claudia Carriere, Atieno Adongo  
Baruch Institute
Jay Pinckney  
Bioethics, Center for George Khushf  
Biology Jeff Twiss, Tammi Richardson, Garrett Faulk, Alan Waldman  
Brain Imaging, McCausland Center for Doug Wedell  
Chemistry Ken Shimizu, Rachel Cooper, John Lavigne  
Civil Rights History and Research, Center for Bobby Donaldson  
Confucius Institute Tan Ye  
Criminal Justice and Criminology Brandon Applegate, Donna Cronin, Joanna Daou  
Dance Program Heather Ross-Boyd, Jennifer Deckert, Eric Morris  
Digital Humanities Matt Simmons  
Earth, Ocean and the Environment, School of Subra Bulusu, Krista Russell, Eric Tappa  
Electron Microscopy, Center for Soumitra Ghoshroy  
English Language and Literature Nina Levine, Kim May, Tony McLawhorn  
Film and Media Studies Laura Kissel  
Geography Jerry Mitchell, Lakesha Campbell, Kevin Remington, Zhenlong Li, Chris Krause  
Global Studies Agnes Mueller  
History Jessica Elfenbein, Lori Carey, Jay Pou  
Incubator for Innovative Teaching Christy Friend  
Jewish Studies Federica Clementi  
Languages, Literatures and Cultures Francisco Sanchez, Carla Watson, Meaghan Haxton, Kim Chong  
Linguistics Mila Tasseva-Kurktchiev  
Math Lincoln Lu, Joanne James, Scott Johnson  
Museum Studies Lana Burgess  
Office of the Dean Sarah Livingston, Amanda Atkinson, Alysia Bridgman, Brian Grabski, Lee Hallman, Stephanie Marrs, Jodi Salter  
Philosophy Chris Tollefsen, Michael Dickson, Anne Bezuidenhout  
Physics & Astronomy Ralf Gothe, David Tedeschi, Beth Powell, Robert Sproul  
Political Science Kirk Randazzo, Wende Miller, Robert Blank, David Darmofal  
Psychology Jane Roberts, Doug Wedell, Dontrice Manigo, Ivana Ford  
Religious Studies Erin Roberts, Noah Gardiner  
ROTC - Air Force Marc Langohr  
ROTC - Army Lou Frketic  
ROTC - Navy Robert Osterhoudt  
South Carolina Institute of Archeology and Anthropology (SCIAA) Steven Smith  
Science Education, Center for Bert Ely  
Sociology Brent Simpson, Matt Brashears, Jim Campbell  
Southern Studies, Institute for Bob Brinkmeyer  
Statistics Josh Tebbs, Kathryn Dobereiner, Wilma Sims  
Theatre Stephanie Milling, Ray Jones, Lisa Gavaletz  
Visual Art and Design, School of Laura Kissel, Greyson Smith, Andrew Graciano  
Walker Institute Bob Cox  
Women and Gender Studies Carla Pfeffer  

  


Challenge the conventional. Create the exceptional. No Limits.

©