Skip to Content

Global Carolina

Fulbright Program at UofSC

Led by the United States government in partnership with more than 160 countries worldwide, the Fulbright Program offers international educational and cultural exchange programs for passionate and accomplished students, scholars, artists, teachers, and professionals of all backgrounds to study, teach, or pursue important research and professional projects. Approximately 8,000 competitive, merit-based grants are awarded annually in most academic disciplines and fields of study to students, faculty, professionals and groups. Grants are available for US citizens to go abroad and for non-US citizens to come to the United States. Through unique international educational and cultural exchange programs, Fulbright’s diverse and dynamic network of scholars, alumni and global partners fosters mutual understanding between the United States and partner nations, shares knowledge across communities, and improves lives around the world. 

Student Profiles


 

Fulbright Scholars and Students

Alexis Bantle
Biological Sciences

Danielle Wood
Music Performance, Mathematics

David Beek
MA Comparative Literature

Emily Fisher
English, Experimental Psychology

Hanna Lamm
Supply Chain and Operations Management

Tamera Sullivan
Chemistry

James Anderson
Canada, International Relations

Kara Jones (SCHC)
Andorra, International Business & Economics

Rebecca Schick
Mexico, Finance

Himabindu Vinnakota (SCHC)
Malaysia, Biochemistry & Molecular Biology

William Welsh (SCHC)
Finland, Biochemistry & Molecular Biology

Victoria Belcher (SCHC)
Brazil, Business Economics


Caroline Blount (SCHC)
Germany, German

Selena Dyer
Germany, German

Ian Giocondo
Germany, Music Education

James Jacocks
South Korea, Rhetoric & Composition

Chelsea Morris (SCHC)
Germany, German & Linguistics

Mark Rodehorst
Macau, Creative Writing

Julia Whitehead (SCHC)
Mexico, Internatoinal Business

Eric Bringley (SCHC)
Germany, Chemical Engineering (Declined)

Gerad Gentry
Germany, Philosophy

Kelly Goldberg
Guinea, Anthropology & Archaeology

Anna Porter (SCHC)
Spain, Psychology & Spanish (Declined)

Jared Thompson
South Korea, Political Science & English

Matt Wagner
Malaysia, Political Science

Kara Brown
Germany, Anthropology & German

Rachel Harrison
Russia, Comparative Literature, Spanish & Russian

Tyler Johnson
Taiwan, Religious Studies

Andrew Kovtun (SCHC)
Belarus, International Business, Marketing & Economics

Phillip E. Barnes
School of the Environment - USC Columbia, Morocco

Gloria Boutte
Instruction & Teacher Education - USC Columbia, Nigeria

Callison Coggins
Germany, Teaching

Sarah McClanahan
Indonesia, Higher Education and Student Affairs

Haley Horstemeyer
South Korea, English

Rachel Parker (SCHC)
South Korea, Biological Sciences

Mary Allison Joseph (SCHC)
China, Spanish

Hope Jackson
Malaysia, International Business

Emily Katherine Brock
College of Arts & Sciences (Dept. of History), USC Columbia, Phillippines

Yasemin Yelda Kor-Sebeczek
Darla Moore School of Business, USC Columbia, Turkey

Accepted for Fulbright Specialist Program Placement:


Kyle Herbert

Health Policy & Mgmt. Affiliate, USC Columbia, Seeks placement in UK

Kali Esancy (SCHC)
France, Biology

Amanda Williams (SCHC)
Taiwan, Biomedical Engineering

Sarah Wojcik (Capstone)
Germany, Early Childhood Education

Gloria Boutte
Teacher Instruction & Education, USC Columbia, South Africa

Doyle E. Stevick
Education Leadership & Policies, USC Columbia, Estonia

Hildy J. Teegen
Moore School, Int'l Business, USC Columbia, Austria

Accepted for Fulbright Specialist Program Placement:

James F. Flanagan
Law School, USC Columbia, Seeks placement in Chile

Lauren Anderson
Taiwan, International Business 

Jackie Cantwell (SCHC)
France, Chemistry 

Matt Casedonte (SCHC)
Russia, International Business 

Warren Durrett (SCHC)
China, International Studies 

Christina Galardi (SCHC)
Korea, Public Relations 

Selma Kacapor (Capstone)
Germany, International Business 

Darby Kirven (SCHC)
Uganda, Biology 

Sarah Nell Lader (SCHC)
Germany, Psychology 

Payal Patel (SCHC)
Korea, Public Health 

Laura Smentek (SCHC)
Taiwan, International Business 

Micah Sorum
Brazil, Cultural Anthropology 

Ashley Tessarolo
Brazil, Linguistics 

Candace Wiley
Colombia, Creative Writing

Duncan Alfred
Law School –USC Columbia, Nigeria

Christine Ellen Caldwell Ames
Histroy, USC Columbia, France

Holly Adryan Crocker
Languages, Literature & Cultures, USC Columbia, Germany

Alan Deco
Environmental Health Sciences, –USC Columbia, United Kingdom

Joshua Eagle
Law School –USC Columbia, United Kingdom

Bret Kloos
Psychology –USC Columbia, Portugal

Tatiana Kostova
Moore School, Int'l Business –USC Columbia, Austria

Sarah Langston
Study Abroad –USC Columbia, Japan

Colleen Claudia O'Brien
Area Studies –USC Upstate, Canada

Jody Pritt
International Student Services –USC Columbia, South Korea

Tasneem Anjarwalla (SCHC)
Turkey, Print Journalism

Karla Buru
Romania, Public Health & Social Work

Julia Grasso
Germany, Anthropology

Juliana Jordan
Russia, Russian

Matthew Risher
Germany, Biology

Thomas Preston Crocker
Law - USC Columbia, Germany

Cynthia Jeanne Davis
English - USC Columbia, Italy
2010-2011

Jeremy Gahm (SCHC)
Spain, Finance

Nessa Kerr (SCHC)
Germany, Art History

Hannah Nicol
Macau, Higher Education

Laura Sima (SCHC)
Chemistry (Through Yale)

Jessica Steele (SCHC)
Argentina, Baccalaureus Artium et Scientiae (Declined)

Chase Stoudenmire
Soviet Republic of Georgia, History

Callie Van Koughnett (SCHC)
Denmark, Marine Science

Michelle Williams
Ghana, Health Promotion

Sandra Lou Hochel
Communications –USC Aiken, Malaysia

Caroline R. Nagel
Geography –USC Columbia,  Lebanon

David Charles Virtue
Instruction & Teacher Education, USC Cola., Norway

Matthew Caine
Bulgaria, Choral Conducting

Emilie Duck (SCHC)
Germany, English

Ben Forney (SCHC)
South Korea, English

Patrick Hankins (SCHC)
Germany, Chemistry

Ned Moore
Germany, German

Veronica Sue (SCHC)
South Korea, Biology

Katherine Barbieri
Political Science, USC Columbia, Israel

Michael Ryan Galbreth
Management Science/Moore- USC Columbia, Canada

Nikki Mattson
France, Linguistics (French Government ETA)

Sarah Schwartz
Swaziland, Geography

Lauren Szathmary (SCHC)
New Zealand, Biological Sciences

Crystal Byrd (SCHC)
Russia, Mechanical Engineering/Russian (declined)

Sierra Carter (SCHC)
Indonesia, English

Kimberly Cavanagh
Jordan, Anthropology

Denise Dunovant
Uganda, Geography

Matt Enright (SCHC)
Germany, Physics/Mathematics

Stephanie Glotfelty
Poland, Linguistics

Phillip E. Barnes
School of the Environment-USC Columbia, Morocco

Claudia R. Benitez-Nelson
Geological Sciences & Marine Science Program-USC Cola., Spain

James R. Hebert
Epidemiology & Biostatistics/Public Health-USC Cola., India

Laura K. Kissel
Dept. of Art-USC Columbia, China

Richard Paul Ray
Civil & Environmental Engineering-USC Cola., Hungary

Jennifer Lee Wilson
Instruction & Teacher Education-USC Columbia, Norway

Martin Caver (SCHC)
Canada, International Studies and French

Mary Kathryn Keane (SCHC)
Spain, Physics and Spanish

Kristen Hudgins
Dominican Republic, Anthropology and Women's Studies

Andrew Bentz (SCHC)
Indonesia, Int'l Studies/French/Music/Religion (declined)

Martin S. Catino
USC Aiken, Bahrain

David William Damrel
History, Political Science, Philosophy & American Studies, USC Upstate
Indonesia

Elizabeth Gabrielle Kuenzli,
History-USC Columbia, Bolivia

Caitlin Coker
Japan, English

Mandy Corbett
China, International Business and Finance

Patrick McQuinn (SCHC)
Germany, Civil Engineering and German

Alexis Stratton (SCHC)
South Korea, English and Film Studies

Timothy J. Bergen
Educational Studies-USC Columbia, Jordan

Robert Andrew Raguso
Biological Sciences-USC Columbia, South Africa

Robert Smith Thompson
Political Science-USC Columbia, Russia

Lizabeth Anne Zack
Social Sciences, Philosophy and History-USC Spartanburg, Jordan

Cameron Britt
Sweden, Music Composition

Amy Buchanan-Feinberg (SCHC)
France, Teaching Assistant, French

Katie Harbert (SCHC)
France, Teaching Assistant, French

Kevin Simmonds
Singapore, Music Education

David Cowart
English-USC Columbia, Japan

Becky W. Lewis
Continuing Education-USC Columbia, Jordan

Thomas Edward Terrill
History-USC Columbia, Turkey

Hoyt N. Wheeler
Management, Moore School, USC Columbia, Germany
(German Distinguished Chair in American Studies)

Thomas Judson McConnell
Languages, Literature & Composition-USC Spartanburg, Czech Republic

Melissa Snyder
France, Teaching Assistant, French

Lawrence Ford Rhu
English-USC Columbia, Portugal

Joan Marie Donohue
Management Science/Moore-USC Columbia, China

Constance Bartlett Schulz
History-USC Columbia, Italy

Christina Klein (SCHC)
German, Finance

Stephen Lentz
France, Teaching Assistant

Sarah Schoener (SCHC)
Korea, Teaching Assistant

Sandra Lou Hochel
Communications, USC Aiken, Hungary

Niren M. Vyas
Business Administration-USC Aiken, Nepal

Ann Elizabeth Kingsolver
Anthropology-USC Columbia, Sri Lanka

Donald Emery Weatherbee
Walker Institute-USC Columbia, Philippines

Timothy Powell
Bulgaria, Musicology

Jenne Pross (SCHC)
Estonia, Music (declined)

Robert Torre
Germany, Music

Claire Marjorie Aelion
Environmental Sciences-USC Columbia, Netherlands

Benjamin Franklin
English-USC Columbia, Germany

Joel Myerson
English-USC Columbia, Japan

Margaret L. Perkins
TEFL/Applied Linguistics-USC Columbia, Morocco

Jeeva S. Anandan
Physics & Astronomy-USC Columbia, United Kingdom

Frank Titus Avignone, III
Physics & Astronomy-USC Columbia, Italy

Timothy Joseph Jr. Bergen
Education-USC Columbia, Cambodia

Mark Wakeman DeLancey
Government & Int’l Studies-USC Columbia, Indonesia

Thomas Lekan
History, USC Columbia (non-U.S.); Germany

Juliann Sivulka
Journalism & Mass Communication-USC Columbia, Japan

Niren M. Vyas
Business Administration-USC Aiken, Nepal

Susan Langley
Zimbabwe, Anthropology

Brian Newsome
France, European History

Shiva Vafai (SCHC)
Indonesia, MIBS/Law

Ronald R. Atkinson
History-USC Columbia, Uganda

Amittai F. Aviram
English-USC Columbia, Germany

Constance Bartlett Schulz
History-USC Columbia, United Kingdom

William Richard Stanley
Geography-USC Columbia, Namibia

Frank Titus Avignone, III
Physics & Astronomy-USC Columbia, Italy

James Nelson Kellogg
Geology-USC Columbia, Morocco

Alan V. Wieder
Education-USC Columbia, South Africa


Challenge the conventional. Create the exceptional. No Limits.

©