Skip to Content

All University of South Carolina system institutions will be closed through the end of the spring semester. Columbia campus virtual instruction will continue through the conclusion of final exams in May. Details can be found on the coronavirus landing page.

Graduate School

2012 - 2013 Members

The Council

Name Program or Affiliation End Year Keywords
(hidden column)
Bulusu, Subra Earth and Ocean Sciences (appointed) 2013  
Carver, Wayne Medicine (elected) 2014  
Darmofal, David Political Science (elected) 2014  
Drasgow, Erik Educational Studies (elected) 2015  
Floyd, Minuette Art (appointed) 2015  
Fritz, Stacy Exercise Science/Physical Therapy (elected) 2015  
Gatzke, Edward Chemical Engineering (appointed) 2013  
Hodgson, Michael
Geography (elected)
2014  
Jenkins, J. Daniel Music (appointed) 2014  
Kalaignanam, Kartik Marketing (elected) 2013  
Knox, John Graduate Student Association (appointed) 2013  
Messias, DeAnne Nursing (elected) 2015  
Quattro, Joseph Chair, Biological Sciences (elected) 2013  
Sklaroff, Lauren History (elected) 2013  
Solomon, Paul Chair-elect, Library and Information Science (appointed) 2014  
Weldon-Stewart, Tracey English (appointed) 2015  
Turk, Ercan Hotel, Restaurant and Tourism Management (appointed) 2013  
Vraciu, Adela Mathematics (appointed) 2013  
Weik, Terrance Anthropology (appointed) 2015  
Ford, Lacy Vice Provost and Dean of Graduate Studies None  
Mitchell, Murray  Associate Dean and Council Secretary None  
Elfenbein, Jessica  Senior Associate Dean and Graduate School Representative None  
Moore, Dale Assistant Dean, Ombudsman, and Graduate School Representative None  
Finnigan, Kristia Director, Academic Programs and Office of the Provost Representative None  

 

2012 - 2013 Committees

Humanities, Social Sciences, Education and Related Professional Programs

Name Program or Affiliation
Jenkins, J. Daniel Committee Chairperson, Music
Floyd, Minuette Art
Sklaroff, Lauren History
Weldon-Stewart, Tracey English

 

Science, Math and Related Professional Programs

Name Program or Affiliation
Gatzke, Edward Committee Chairperson, Chemical Engineering
Bulusu, Subra Earth and Ocean Sciences
Messias, DeAnne Nursing
Vraciu, Adele Mathematics

 

Academic Policy and Practices

Name Program or Affiliation
Solomon, Paul Committee Chairperson, Library and Information Science
Addy, Cheryl Biostatistics
Kelehear, Zach Educational Leadership and Policy
Quattro, Joseph Biological Sciences

 

Grievances, Appeals and Petitions

Name Program or Affiliation
Drasgow, Erik Committee Chairperson, Educational Studies
Kalaignanam, Kartik Marketing
Weik, Terrance Anthropology
Knox, John Graduate Student Association Representative

 

Committee on 500/600 Level Courses, Distance Education and Special Courses

Name Program or Affiliation
 Mitchell, Murray Associate Dean

 

Fellowships and Scholarships Committee

Name Program or Affiliation
Carver, Wayne Committee Chairperson, Medicine
Bulusu, Subra Earth and Ocean Sciences
Darmofal, David Political Science
Deng, Xiaomin Mechanical Engineering
Fritz, Stacy Exercise Science/Physical Therapy
Hodgson, Michael Geography
Tu, Feili Library and Information Science
Turk, Ercan Hotel, Restaurant and Tourism Management

 

Program Review Committee

TBD - Appointed and convened as needed. 


Challenge the conventional. Create the exceptional. No Limits.

©